Kedim beni neden yalıyor?

Kedim beni neden yalıyor?

Çoğu zaman kedilerin bizi yalayarak bize sevgilerini gösterdiklerini varsayarız. Belki de öyle olduğuna inanmak isteriz. Ancak bu her zaman böyle değildir.  Peki, kedimizin bizi yalaması ne anlama gelir?

Bir kedinin en büyük varlıklarından biri dilidir. Kediler günlerinin yüzde otuz ila ellisini temiz tüylere sahip olmak için harcarlar. Geri kalan zamanlarının bir kısmını da bizi yalamakla harcadıkları düşünülürse dilin kediler için ne kadar önemli olduğunu anlamak hiç  de zor değil. 

Kedinizin dili papilla adı verilen ve kedilerin kendilerini temizlemeleri sırasında önemli bir rol oynayan kıvrımlı dikenlerle kaplıdır. Papillalar, geriye doğru uzanan kancalar şeklindedir. Bunlar aynı zamanda kedinin tırnaklarını güçlü kılan madde olan keratinden yapılmışlardır. Bu yapılar, dilin cilt yüzeyindeki kirleri temizlerken aynı zamanda tüylerin bir kısmını da alabilecek şekilde gelişmiştir. Kedinizin sizi yalarken cildinizde hissettiğiniz o ilginç histen işte bu papilla sorumludur. .

Stres, kaygı, ağrı

Bazen kediler stresli olduklarında, kaygılandıklarında veya acı çektiklerinde sahiplerini yalama eğiliminde olurlar. Aşırı yalama kedinin ağrı, endişe ve/veya stresle baş etmeye çalıştığı anlamına gelebilir.

Kediniz yeni bir eve taşındığınızda veya kedinizin çevresinde bir değişiklik yaşandığında sizi sık sık yalamaya başlayabilir. Bu endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmese de kendisini ve sizi ne kadar sıklıkla yaladığını takip etmeniz gerekli gördüğünüz anda yardım alabilmeniz için önem taşır.

Bazen bu yalamalar cildinize acı verecek kadar agresif olabilir ya da kediniz vücudunda kel noktalar oluşacak kadar agresif bir şekilde kendini temizleyebilir. Bu durumda bu davranışın altında yatan sebebi ya da bu davranışı değiştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olması için bir veteriner hekime danışmalısınız.

Bölgesini işaretliyor olabilir

Bazen kediniz bölgesini işaretlemek için sizi, diğer hayvanları ve oyuncaklarını yalayabilir. Kediler bunu, yaladıkları yere koku bırakarak diğer kedilerin uzak durmasını sağlamak için yaparlar. Örneğin anne kediler, kendisine ait olduğunu göstermek için yavru kedilerini yalar. Aynı şekilde kediniz de sizi kendi bölgesine ait olarak işaretlemek için yalayabilir.

Farklı annelerden gelen kedileriniz veya iyi anlaşan kardeş kedileriniz varsa, birbirlerini yaladıklarını görebilirsiniz. Bu sosyal bağı gösterir. Aynı şekilde sizi yalamak da kedinin sizinle bağ kurmak istediği anlamına gelir.

Nedeni erken sütten kesilme olabilir 

Bazı kediler anneleri tarafından terk edilmiş veya zamanı gelmeden sütten kesilmiş olabilir. Kedilerin annesinden süt almaya yeterli zamanı bulamaması ve başka çaresi olmadığı için insanları ve kendini yalamaya başlaması bir saplantı haline gelebilir. Bu davranış ile genellikle annelerinin onlara verdiği emzirmeden aldıkları rahatlığı arıyor olabilirler. Eğer kedinizin sizi yalama nedeni bu ise endişelenmenize gerek yok. Seçeneklerinin olduğundan emin olmak adına sosyal bağlanma için ona bir kedi arkadaş getirebilirsiniz. 

Sizi tımarlıyor olabilir

Bazı zamanlar kediler sahiplerini tımar etmek için de yalayabilir. Sizi yalamanın sizi temizlemediğini bilseler de yapmak için doğdukları bir şey yapıyorlar. Gençken anneleri onları tımar etmek ve bunu kendi başlarına nasıl yapabileceklerini öğretmek için onları yalarlar. Ayrıca, yavrularıyla bağ kurmak ve onlara sevgilerini göstermek için de yaparlar. Yani kediniz sizi yaladığında annesinin ona yaptığı gibi sizi tımar etmeye çalışıyor olabilir. Size şefkat göstermeye, birden fazla kedi varsa sizi de aileye dahil etmeye ve gizli dilini anlamanıza yardımcı olmaya çalışıyor olabilir.

Sizde tadılmaya değer bir şeyler bulmuş olabilir

Son olarak, kedinizin cildinizde ilginç bir tat bulduğu için sizi yalıyor olabilir. Bu, dökülmüş bir içecekten veya temas ettiğiniz bir şeyden kaynaklanıyor olabilir. Bu tadın etkisiyle, kediniz tat tamamen bitene kadar sizi yalamaya devam edebilir. Ancak kedilerin tat alma duyusu çok zayıf olan az sayıdaki memeliler arasında yer aldığını unutmamak gerekir.

Kaynak: Thepurringtonpost.com

16/04/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Kedilerde İştahsızlık

06.10.2023

Kedilerde iştahsızlık; yaygın görülen, genellikle kendiliğinden geçen, uzun sürdüğü ...