Köpekler Yalan Söylediğimizi Anlar Mı?

Köpekler Yalan Söylediğimizi Anlar Mı?

Proceedings of the Royal Society B isimli akademik dergide yayınlanan bir araştırmada bilim insanları, köpeklerin onlara yalan söylendiğini anlayabildiklerini keşfetti. Araştırmacılar yüzlerce köpek üzerinde yaptığı deneyler sonucunda köpeklerin insanların aldatma yeteneklerini tespit edebildiği sonucuna vardı.

Avusturya’nın Viyana Üniversitesi’ndeki araştırmalara göre köpekler yalanı anlıyor. İnsanların en sadık dostları, kendilerini kandırmaya çalışanları fark edip içgüdülerine göre davranmayı seçiyor. Bir kez kandırıldıktan sonra da o kişiyle kurdukları güven bağı zedeleniyor.

Viyana Üniversitesi araştırmacıları, köpekler üzerinde 'gizlenmiş mama' deneyi yaptılar. Uzmanlara göre, insanlar mamanın nerede olacağına dair köpekleri yanlış yönlendirdiğinde köpekler onlara inanmayıp kendi içgüdülerini takip edebiliyor.

Viyana Üniversitesi'nden araştırmanın yazarı Ludwig Huber, "Köpeklerin 5 yaşın altındaki çocuklar gibi davranacağını düşünüyorduk ama şimdi köpeklerin birinin yalan söylediğini anladığını tahmin ediyoruz. Belki de 'Bu insan benimle aynı bilgiye sahip ancak yine de yanlış bilgi veriyor' şeklinde düşünüyorlar. Kasıtlı olarak yalan söylendiğini anlamaları mümkün." dedi.

Öte yandan, 2015 yılında Kyoto Üniversitesi tarafından yapılan benzer bir araştırmada köpeklerin onlara yalan söyleyen insanları görmezden geldiğini ortaya çıkarmıştı. Köpekler onlara yalan söylendiği takdirde verilen komutları yerine getirmemişti.

Keditörün Önerisi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Alemi

Kedilerde Aşının Önemi

05.12.2021

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER