YENİLER >

Selena ve Fran'ın Peru'da evlat edindikleri kedi için ötanazi kararı alındı

Selena ve Fran'ın Peru'da evlat edindikleri kedi için ötanazi kararı alındı

FASFC (Gıda Güvenliği Federal Ajansı) Lee isimli kedinin serbest kalamayacağını açıkladı. Peru'daki stajı sırasında öğrenci Selena Ali tarafından evlat edinilen ve Belçika'ya getirilen sokak kedisi Lee'ye ötenazi uygulanma kararı verildi. Hayvanın aşılarının tam olmasına rağmen kuduz olma şansı azdır. Stabroek'ten Kadın Belçika 2020 adayı Selena Ali (22) ve Wilrijk'ten arkadaşı Fran De Nyn (21) Perulu Cuzco'da olaylı bir konaklamanın ardından 6 Nisan'da ülkelerine geri döndü. Korona krizinin patlak vermesinin sonucu olarak, Peru hükümeti Mart sonunda olağanüstü hal ilan etti ve tüm hava trafiğini durdurdu. Selena ve Fran, ancak özel bir geri dönüş uçuşuyla Belçika'ya dönebilirler.

Kedi kafe Selena: “Corona yüzünden kapanan Cuzco'da ki kedi kafede düzenli müşterilerdik. Kafenin sahipleri, bize bir yavru kedi evlat edinmek ister misiniz diye sordu. Lee'yi sahiplendik ve evimize götürdük. Sonra Lee'nin Belçika'ya bizimle uçağa binebilmesi için gerekli çip ve aşılama sağlansın diye gerekli yerlere başvurduk. FASFC kurallarına göre, bir kedi ancak üç aylık izolasyondan sonra Belçika'ya giriş yapabilir. Bu 3 aylık izolasyon korona yüzünden imkansız. Geri dönüş uçuşu eve gitmek için son şansımızdı."dedi.

Corona önlemleri nedeniyle Lee'nin Peru'ya gönderilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan FASFC müfettişleri, mevzuata aykırı olarak Belçika'ya getirilen Lee için tek çözümün uyutulması olduğunu söylediler. Belçikalı yetkililer, en geç 11 Mayıs akşamına kadar kedinin, uyutulması için veterinere bırakılmasını istedi. Kedinin uyutularak öldürülmesinden sonra kadavranın kuduz incelemesi için Halk Sağlığı Enstitüsü'ne gönderilmesi gerektiği de belirtildi.

Belçikalı öğrenci, ne olursa olsun Lee'yi korumakta kararlı olduğunu belirterek, internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Kararın iptal edilmesi için 20 bin imza desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Selena'nın kampanyasına, kısa sürede 14 bin kişi imza attı.

Keditörün Önerisi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER