Selena ve Fran'ın Peru'da evlat edindikleri kedi için ötanazi kararı alındı

Selena ve Fran'ın Peru'da evlat edindikleri kedi için ötanazi kararı alındı

FASFC (Gıda Güvenliği Federal Ajansı) Lee isimli kedinin serbest kalamayacağını açıkladı. Peru'daki stajı sırasında öğrenci Selena Ali tarafından evlat edinilen ve Belçika'ya getirilen sokak kedisi Lee'ye ötenazi uygulanma kararı verildi. Hayvanın aşılarının tam olmasına rağmen kuduz olma şansı azdır. Stabroek'ten Kadın Belçika 2020 adayı Selena Ali (22) ve Wilrijk'ten arkadaşı Fran De Nyn (21) Perulu Cuzco'da olaylı bir konaklamanın ardından 6 Nisan'da ülkelerine geri döndü. Korona krizinin patlak vermesinin sonucu olarak, Peru hükümeti Mart sonunda olağanüstü hal ilan etti ve tüm hava trafiğini durdurdu. Selena ve Fran, ancak özel bir geri dönüş uçuşuyla Belçika'ya dönebilirler.

Kedi kafe Selena: “Corona yüzünden kapanan Cuzco'da ki kedi kafede düzenli müşterilerdik. Kafenin sahipleri, bize bir yavru kedi evlat edinmek ister misiniz diye sordu. Lee'yi sahiplendik ve evimize götürdük. Sonra Lee'nin Belçika'ya bizimle uçağa binebilmesi için gerekli çip ve aşılama sağlansın diye gerekli yerlere başvurduk. FASFC kurallarına göre, bir kedi ancak üç aylık izolasyondan sonra Belçika'ya giriş yapabilir. Bu 3 aylık izolasyon korona yüzünden imkansız. Geri dönüş uçuşu eve gitmek için son şansımızdı."dedi.

Corona önlemleri nedeniyle Lee'nin Peru'ya gönderilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan FASFC müfettişleri, mevzuata aykırı olarak Belçika'ya getirilen Lee için tek çözümün uyutulması olduğunu söylediler. Belçikalı yetkililer, en geç 11 Mayıs akşamına kadar kedinin, uyutulması için veterinere bırakılmasını istedi. Kedinin uyutularak öldürülmesinden sonra kadavranın kuduz incelemesi için Halk Sağlığı Enstitüsü'ne gönderilmesi gerektiği de belirtildi.

Belçikalı öğrenci, ne olursa olsun Lee'yi korumakta kararlı olduğunu belirterek, internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Kararın iptal edilmesi için 20 bin imza desteğine ihtiyacı olduğunu belirten Selena'nın kampanyasına, kısa sürede 14 bin kişi imza attı.

12/05/2020

Keditörün Önerisi

Kuyruklar Neler Anlatıyor?

20.06.2023

Bir kediciğin kafasının içinde neler döndüğünü Kedici’lere kim söyler? Fazla uzağa ...

Kediler Alemi

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...

KEDİCİ KEDİ MÜZESİNDE!

05.10.2023

Türkiye’nin ilk ve tek kedi - kültür dergisi KEDİCİ, Kedi Müzesi’nde yerini aldı. ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...