Kedinizin Sağlığını Etkileyen 6 Durum

Kedinizin Sağlığını Etkileyen 6 Durum

Kediler son derece zeki ve meraklı canlılardır. Onları çok seviyoruz! Peki bazı günlük alışkanlıkların kedinizin sağlığına zarar verdiğini biliyor musunuz? Musluktan su içmek ya da plastik poşetle oynamak gibi ilk başta basit görünen bazı durumlar kedinizin hayatını tehlikeye sokabilir. Cat Hospital Kedi Hastanesi’nden veteriner hekim Saadet Çıtak Oflaz kedinizin sağlığını riske sokan 6 duruma dikkat çekti.

1- İNSAN YİYECEKLERİ YEMEK

Kediniz için sizin yediğiniz yemekler oldukça lezzetli olabilir. Siz yerken büyük ihtimal kocaman göz bebekleriyle onlara da yedirmenizi isteyeceklerdir. Ancak insanların tükettiği besinler kediler için zararlı olabilir. Soğan, çikolata, süt ürünleri ve üzüm kedilere zarar veren yiyeceklerden yalnızca birkaç tanesi.. Bu sebeple kedinizi beslerken dikkatli olmalısınız.

2- MUSLUKTAN SU İÇMEK

Kediler için akan su doğadaki beslenme düzenini hatırlatır. Akan su daha taze ve serin olduğu için kediler akan sudan içmeyi daha çok sever. Şehirlerdeki bazı su kaynakları florür, bakteri ve böcek ilacı kalıntısı gibi katkı maddeleri içerir. Bu bileşikler, evcil hayvanlarınızın sağlığına zarar verme potansiyeline sahip. Bu nedenle, kediniz musluktan içiyorsa, su filtresi almayı düşünmelisiniz.

3- BİTKİLERİ ÇİĞNEMEK

Evinizin dekorasyonu için aldığınız bazı ev bitkileri kedileri zehirleyebilir. Kedili bir evde bitki almayı planlıyorsanız onlara zarar vermeyen türleri seçmelisiniz. Ayrıca kedilerin erişemeyeceği, yüksek yerlere konumlandırmalısınız.

4- EV EŞYALARI

Evinizdeki bazı temel günlük eşyalar özellikle yavru kediler için tehlikeli olabilir. Kulak tıkaçları, piller, ip, lastik bantlar ve saç tokaları bunlara birkaç örnek. Bütün bu cisimlerin yutulması kolaydır ve kedilerin bağırsaklarını tıkayabilirler.

5- POŞETLER

Bazı kediler plastik torbalarda oynamaya bayılır. Ancak çok rahat poşete dolanabilir ve nefessiz kalabilirler. Ayrıca plastik poşetlerin parçalarını yutmaları da zararlıdır. Unutmayın, kedilerin yabancı cisim yutma şikayetiyle veteriner hekimlere başvurması oldukça sık rastlanan bir durumdur.

6- SÜT İÇMEK

Kedilerin annelerinden aldığı sütü düzgün bir şekilde sindirebildiği tek zaman, yeni doğdukları zaman ve sonraki ilk aylardır. Bu nedenle uzun vadede kedinizin süt tozu ve bir kedinin sütünü tüketmesi gastrointestinal sistem belirtilerine sebep olabilir. Bu arada zorunda kalınmayan durumlarda inek sütü gibi başka canlılara ait sütler verilmesi önerilmemektedir.

27/03/2023

Keditörün Önerisi

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

Kedi Burnunun Mükemmelliği

14.06.2023

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir ...

Kediler Alemi

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...