Her Hafta Bir Kedi ‘Bombay’

Her Hafta Bir Kedi ‘Bombay’

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan Shorthair ile Burmese kedisi çiftleştirilmesinden meydana gelmiş bir ırk olarak bilinmektedir. Başlarda içe kapanık, çekingen bir yapıya sahiptir ancak aynı evi paylaştığı insanlara alıştıktan sonra sevgi dolu bir yapıda olur. Alışana kadar sessizliği ve uysallığıyla dikkat çekerler.

Bombay karakter özellikleri

En belirgin karakter özelliği, çekingenliği ve uysallığı diyebiliriz. Sessiz sakin tavırları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Sizi tanıyıp, bir evi paylaşmaya başladığınızda, sizi sevecenliği ile büyüleyecektir. Size alıştıktan sonra onun enerjik hallerine şahit olabilirsiniz. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Çocuklara bir arkadaş gibi davranan Bombay kedileri, alıştıktan sonra oyuncu yönünü ortaya çıkarmaya da başlar. Rutini ve düzenli hayatı sever. Düzenli beslenilmekten ve ilgi görmekten hoşlanır.

Güven ve merak duygusu aşırı yüksektir. Ayrıca yüksek bir zekaya sahiptir. Özellikle interaktif oyunlardan zevk alan kişiliğini, getir götür oyunlarıyla belli eder.

Bombay fiziksel özellikleri

Bombay kedisi fiziksel özellik olarak; parlak, siyah tüyleri ile hemen kendisini belli etmektedir. Tüy bakımından tek renge sahiptir. Tüyleri oldukça parlak ve canlı gözükmektedir. Kısa siyah tüyleri, orta boyda kuyrukları vardır. Siyah tüyleri adeta pırıl pırıldır. Bombay kedisinin bacakları ve kuyruğu aynı orantıdadır. Patileri yuvarlaktır. Arka bacakları kaslı ve güçlüdür.

Yuvarlak gözleri bakırdan altın tonuna kadar değişim göstermektedir. Kulakları orta büyüklükte, vücudu kaslı ve kafaları yuvarlak bir yapıya sahiptir. Ağırlıkları 3,5 ile 6 kg arasında, uzunlukları 40 cm kadar görülmektedir. İyi bir yaşam sürdüklerinde ortalama yaşam süreleri 15-20 yıl arasında olabilir.

Bombay bakımı

Bombay kedileri yemek yemeyi çok severler bu sebeple obeziteye yatkındırlar. Yavruluğundan itibaren yanınızdaysa, ona yavruluğundan itibaren düzenli bir beslenme takvimi uygulama şansınız vardır. Bombay kedileri bakımı en kolay kediler arasındadır. Öğrenmeye açıktırlar, söylenileni uygulama özellikleri vardır. Kısa ve parlak tüylere sahip oldukları için haftada 1 veya 2 kere taramanız yeterli olacaktır. Diş eti iltihabını önlemek için düzenli diş fırçalama ile ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.

Keditörün Önerisi

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

21.01.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

03.01.2022

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kedicilerin Günlük Rutini

03.12.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER