Zorunlu Mikroçip Süresi 2022 Yılı Sonuna Kadar Uzatıldı! - Işın Selin

Zorunlu Mikroçip Süresi 2022 Yılı Sonuna Kadar Uzatıldı! - Işın Selin

Evcil hayvanların sağlık ve yaşam koşullarını takip edebilmek ve sokağa bırakılmasını önlemek amacıyla başlatılan zorunlu mikroçip uygulaması için süreç devam ediyor. Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik kapsamında, süre 2022 yılının sonuna kadar uzatıldı. Daha önce hiçbir mecrada yer almayan mikroçip süresi uzatılmasına ilk kez Kedici Dergisi yer verdi.

Mikroçip sayesinde çalınan yada kaybolan hayvanların sahibine kavuşması kolaylaşacak. Bu durumu engellemek için geliştirilen elektronik sistem ile çalınan hayvanlar kısa sürede bulunacak. Deri altına yerleştirilen pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçip, okuyucu cihaz ile taranarak sahibinin iletişim bilgilerine ulaşılacak. Kayıp ya da çalınma vakaları gibi hallerde, evcil hayvanın sahibine geri dönmesini sağlayan mikroçip, böylesi durumlarda evcil hayvanlar ve sahipleri için faaliyete geçirilen kurtarıcı bir sistem.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın’ın dergimize; ‘’ İl müdürlükleri ve odalar, protokolü belirliyorlar. Tüm hayvanlara yapılabilmesi, sözleşmenin uygun hale gelebilmesi için işlemler uzadı’’ diye aktardı.

Sokağa Atılan Canlar İçin Cezai İşlem Uygulanabilir

Ankara Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın Kedici Dergisi’ne çip uygulamasının önemini anlatırken; ‘’Sokağa atılan, terkedilen hayvanlar için çip uygulaması, cezai işlemlere sebep olabilir. Çip uygulamasının zorunlu olmasıyla tüm sahipli hayvanların üzerinde, sahiplerinin telefon numarası ve TC kimlik nosu yer alacak’’ sözlerine yer verdi.


Baydın sahibinin üzerine kayıtlı olan bir canı , yeniden sahiplendirme yapmaları için çipi yeni sahiplerinin üzerine almaları gerektiğinede dikkat çekti.

Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip sistemiyle kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması 2022 yılı sonuna kadar yaptırılabilecek.2022 yılının sonuna kadar evcil hayvanına mikroçip taktırmayanlar 10 bin lira cezayla karşılacak.

Keditörün Önerisi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER