YENİLER >

Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Current Biology'de yayınlanan bir araştırmaya göre köpekler mutlu ve öfkeli insan yüzleri arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Bu araştırma, insandan başka bir canlının, bir diğer türdeki duygusal ifadeler arasında ayrım yapabildiğinin ilk sağlam kanıtı olarak görülüyor.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, köpeklerin aynı kişinin fotoğraflarını mutlu ya da kızgın bir suratla ayırt edebilmesini sağlamak için eğittiler. Her testte, köpeklere yüzün sadece üst veya alt yarısı gösterildi. 15 resim çifti ile yapılan eğitimden sonra, köpeklerin ayırt edici yetenekleri, eğitimdeki yüzlerin yarısına benzeyen ancak yeni olan yüzlerle, eğitimde kullanılan yüzlerin diğer yarısı ile, yeni yüzlerin diğer yarısı ile ve eğitim sırasında kullanılan yüzlerin sol yarısı ile olmak üzere dört deneme türünde test edildi.

Araştırma sonucu, köpeklerin sadece yüz ifadelerini tanımlamayı öğrenmekle kalmayıp, eğitimde öğrendiklerini yeni yüzlere de aktarabildiklerini gösterdi.

University of Veterinary Medicine Vienna'nın araştırma ekibinden Ludwig Huber; “Çalışmamız köpeklerin insanlarda öfkeli ve mutlu ifadeleri ayırt edebildiğini, bu iki ifadenin farklı anlamlara sahip olduğunu anlayabildiklerini ve bunu sadece iyi tanıdıkları insanlar için değil, daha önce hiç görmedikleri yüzler için de yapabildiklerini gösteriyor. Bu farklı anlamların köpekler için tam olarak ne anlama geldiğini söylemek zor; ancak köpeklerin gülümseyen bir yüzü olumlu bir anlamla, kızgın bir yüz ifadesini negatif bir anlam ile ilişkilendirmeleri muhtemel görünüyor.” dedi.

Araştırma sonucuna göre ayrıca köpeklerin öfkeli bir yüzü bir ödülle ilişkilendirmek konusunda daha yavaş olduğu da belirlendi. Yani köpeklerin, daha önceki deneyimlerinden edindikleri bilgilerden yola çıkarak, yüzleri kızgın görünen insanlardan uzak durmanın en iyisi olduğunu ayırt edebildiklerini ortaya koydular.

Keditörün Önerisi

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

Kediler Alemi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER