Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Köpekler Yüzünüzden Duygularınızı Anlayabilir

Current Biology'de yayınlanan bir araştırmaya göre köpekler mutlu ve öfkeli insan yüzleri arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Bu araştırma, insandan başka bir canlının, bir diğer türdeki duygusal ifadeler arasında ayrım yapabildiğinin ilk sağlam kanıtı olarak görülüyor.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, köpeklerin aynı kişinin fotoğraflarını mutlu ya da kızgın bir suratla ayırt edebilmesini sağlamak için eğittiler. Her testte, köpeklere yüzün sadece üst veya alt yarısı gösterildi. 15 resim çifti ile yapılan eğitimden sonra, köpeklerin ayırt edici yetenekleri, eğitimdeki yüzlerin yarısına benzeyen ancak yeni olan yüzlerle, eğitimde kullanılan yüzlerin diğer yarısı ile, yeni yüzlerin diğer yarısı ile ve eğitim sırasında kullanılan yüzlerin sol yarısı ile olmak üzere dört deneme türünde test edildi.

Araştırma sonucu, köpeklerin sadece yüz ifadelerini tanımlamayı öğrenmekle kalmayıp, eğitimde öğrendiklerini yeni yüzlere de aktarabildiklerini gösterdi.

University of Veterinary Medicine Vienna'nın araştırma ekibinden Ludwig Huber; “Çalışmamız köpeklerin insanlarda öfkeli ve mutlu ifadeleri ayırt edebildiğini, bu iki ifadenin farklı anlamlara sahip olduğunu anlayabildiklerini ve bunu sadece iyi tanıdıkları insanlar için değil, daha önce hiç görmedikleri yüzler için de yapabildiklerini gösteriyor. Bu farklı anlamların köpekler için tam olarak ne anlama geldiğini söylemek zor; ancak köpeklerin gülümseyen bir yüzü olumlu bir anlamla, kızgın bir yüz ifadesini negatif bir anlam ile ilişkilendirmeleri muhtemel görünüyor.” dedi.

Araştırma sonucuna göre ayrıca köpeklerin öfkeli bir yüzü bir ödülle ilişkilendirmek konusunda daha yavaş olduğu da belirlendi. Yani köpeklerin, daha önceki deneyimlerinden edindikleri bilgilerden yola çıkarak, yüzleri kızgın görünen insanlardan uzak durmanın en iyisi olduğunu ayırt edebildiklerini ortaya koydular.

11/10/2021

Keditörün Önerisi

KEDİM SU KUSUYOR!

14.07.2023

KEDİM SU KUSUYOR! Kedilerin nadiren su kusması alışılmadık bir durum değildir, ancak ...

Engelsiz Yaşam

28.05.2022

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Alemi

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...