YENİLER >

Hayvanseverler Kanun Yetersiz Dedi! - Seda Tuncel

Hayvanseverler Kanun Yetersiz Dedi! - Seda Tuncel

Meclis komisyonunda onaylanan hayvan haklarına dair kanun teklifine hayvanseverlerin tepkisi dinmiyor. Hayvanseverler ve pek çok ilgili sivil toplum kuruluşu yeni yasa maddelerini yetersiz olarak değerlendirdi.

Yeni yasanın maddelerine bakıldığında; evcil hayvanı kasten öldüren kişiler 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Hapis cezası olarak alt limit 6 ay olarak belirlenen suçlarda, kanuna göre bu süre para cezasına çevrilebiliyor. Ayrıca hayvanlara yönelik tecavüz ve cinsel istismarın, “hayvanlarla cinsel ilişkiye girmek” başlığı altında yer alması da hayvanseverler tarafından tepki çeken bir başka unsur..

Yasanın bir başka açığı ise, petshoplarda hayvan satışı yasaklanıyor ancak internet üzerinden devam edebilecek.. Cezaların alt sınırdan verilmesi sebebiyle hayvanlara zarar verenlerin, satışını yapanların veya dövüştürenlerin hapis yatması söz konusu olmayacak. Bu bağlamda, caydırıcı ve cezalandırıcı olmayan yasa maddelerini tüm hayvanseverler ‘yetersiz’ bulmakta pek de haksız sayılmaz..

Keditörün Önerisi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER