YENİLER >

10 Bin Evcil Hayvanın Kahramanı

10 Bin Evcil Hayvanın Kahramanı

Bir yıl önce, 23 Ocak 2020'de Wuhan, koronavirüs salgınının kötü etkilerini durdurmak için dünyanın ilk karantinasını uygulayan şehir oldu. Şehri terketmek zorunda kalan veya evlerine dönemeyen evcil hayvan sahipleri çareyi, Wuhan Küçük Hayvanları Koruma Derneği başkanı olan Du Fan’dan yardım istemekte buldu. Du Fan şehre dönemeyen evcil hayvan sahiplerinden evcil hayvanlarını beslemeye yardım etmelerini isteyen çok sayıda mesaj aldı. Bunun üzerine harekete geçen Du Fan ve hayvansever ekibi, kişisel güvenliklerini bir kenara bıraktı ve şehrin dört bir yanındaki aç hayvanları kurtarmaya karar verdi. 

“Tüm yaşamların eşit derecede değerli olduğuna inanıyorum”


Wuhan'a dönemeyeceği için evcil hayvanlarını besleyemeyecekleri ve evcil dostlarının evde öleceğinden endişe duyduklarını ileten pek çok mesaj alan Du Fan ve ekibi, evlere giriş için aldıkları izinden sonra 5 binden fazla haneden 10 binden fazla evcil hayvanın umudu oldu.

Evde yalnız bırakılan evcil hayvanların yüzde doksan beşinin kediler olduğunu söyleyen Du Fan: “Tüm işinizi bitirdiğinizde bir köpek ya da kedi sizin çabanız sayesinde ölümden kurtarıldığında, tüm kalbinizle mutlu olmuş hissedersiniz” diye ekledi. Haftalarca sürebilecek karantina için fazla miktarlarda yiyecek ve su bırakılması ve sahiplerini Wuhan'a geri dönmenin bir yolunu bulmaya çağrılması sayesinde birçok evcil hayvanın kalan iki aylık karantina sürecini geçirebildiğini ifade etti.

On yıldan fazla bir süredir sahada çalışan Du, karantina sürecinin insanları, evcil hayvanlarının ihtiyaç duyduğu bakım konusunda daha bilinçli hale getirdiğini umuyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Çin'in birçok yerinde bu tür etleri yemek bir gelenektir ancak salgının ardından vahşi hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Reuters’in yayınladığı haberde, kediler, köpekler ve insanlar tüm canlıların yaşamlarının eşit derecede değerli olduğuna inanıyorum diyerek tüm evcil hayvan sahiplerini bize ne olursa olsun, evcil hayvanlarımızı evde çok uzun süre yalnız bırakmamamız gerektiği konusunda uyardı.

Keditörün Önerisi

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER