YENİLER >

Kedilere Sokağa Çıkma Yasağı

Kedilere Sokağa Çıkma Yasağı

Avustralya’nın Melbourne şehrinde Knox yönetim bölgesinde evcil kediler için sokağa çıkma yasağı getiriliyor. Yasağın sebebi kuş, sıçan ve sürüngen gibi vahşi hayvanları korumak. Belediye tarafından alınan karar 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

2017 yılında 'Biological Conservation' dergisinde yayımlanan bir araştırmada kedilerin her yıl 377 milyon kuş, 649 milyon sürüngen öldürdüğünü ortaya koydu. 2019 yılında Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları ise vahşi kedilerin her yıl 800 milyon memeli hayvan öldürdüğünü gösterdi. Bu sebeple doğadaki diğer canlıları korumaya yönelik yeni kararla Avustralya’da evcil kediler sadece evlerinin çitle çevrilmiş bahçesinde dolaşabilecek.

Yasağa Uymayanlara Para Cezası

9News’in haberine göre, yasağa uymayan kedi sahipleri, ilk 6 ay boyunca yalnızca uyarı alacaklar, ancak daha sonra ilk ihlalde 91 Avustralya doları ve tekrar eden ihlallerde ise 545 Avustralya dolarına kadar para cezasına çarptırılacaklar.

Knox bölgesinde kayıtlı 7 bin evcil kedi bulunuyor. Knox Belediye Meclisi Başkanı Lisa Cooper, 24 saatlik kedi sokağa çıkma yasağının kedileri ve yerel vahşi yaşamı korumak için tasarlandığını söyledi.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER