Kediciler İçin Gerekli Bilgiler

Kediciler İçin Gerekli Bilgiler

Kediciler her daim kedilerinin sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü olmalarını isterler. Onlar, birçok şeyi hissettirmeyi başarsa da konuşup dert anlatamıyorlar. Onların hayatlarını iyi bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli bilgileri sizler için derledik.

Beslenme

Kediler için beslenme en önemli husustur. Doğru ve sağlıklı beslenme kedilerin ömrünü uzatacak ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Kediler için en ideal mama pişmiş et ve sebze birleşiminden oluşur. Ancak çiğ ürünlerle beslemek doğru bir davranış değildir. Kedilere onlar için hazırlanan değerleri yüksel kaliteli mamalar veya haşlanmış et ve sebze birleşenleriyle beslemeniz gerekmektedir.

Kediler genelde sütü sever fakat inek sütü kediler için sakıncalıdır. Kedinize süt vermek istiyorsanız süt tozu, laktozsuz süt ya da yarı yarıya karıştırılmış su ve süt karışımı şeklinde vermelisiniz.

Mamasını her daim taze ve temiz vermeniz gerekmektedir. Mama kaplarını her gün yıkayıp o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Kedilerin mama ve su kapları için çelik, porselen ya da cam kaplar kullanılmalıdır. Kediler bazen tüy yumaklarını atmak için kusarlar. Bu gayet normaldir. Fakat kusma bir günden daha uzun sürüyor ve beraberinde halsizlik, ishal gibi belirtiler gösteriyorsa, bir sağlık problemi ihtimaline karşı veteriner hekiminize danışınız.

Bakım

Bir kedi ile yeni yaşamaya başladıysanız, nasıl tutacağınızı öğrenmeniz gerekir. Kedinizi alırken bir elinizi ön bacakların arkasına, diğerini de arka bölümün altına yerleştirin ve yavaşça kaldırın. Bir kediyi boynundan veya ön ayaklarından tutup kaldırmak kedinizde ciddi sakatlıklara sebep olabilir.

Kedileri taramak önemlidir. Tüylerinin karışmaması, ölü derilerinin canlanması, yağ dengesinin sağlanması ve temizlenirken fazla tüy yutmamaları için haftada en az 2 kez taramanız gerekmektedir.

Kedilerin yattığı yerler temiz olmalıdır. Eğer bir yatağı varsa ve altına serdiğiniz örtü, battaniye gibi eşyaları sık sık yıkamalısınız.

Kedinizin aşı ve parazit tedavisini düzenli bir şekilde, veteriner hekiminizin size verdiği tarihleri aksatmadan yapmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem kedinizin hem de sizin sağlığınıza karşı olası riskleri önlemiş olacaksınız. Ayrıca kedinizin hasta olması durumunda veteriner hekiminiz tarafından reçete edilmiş ilaçlar dışında ilaç vermeyin. Bu çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kediler tuvalet ihtiyacı için onlar için üretilen kuma ihtiyaç duyarlar. Tuvalet kumu her daim temiz olmalıdır. Temiz tutmadığınız kum kabı için kediniz tepki gösterebilir ve tuvaletini başka alana yapabilir.

Kedilerin tırnak bakımları vardır. Evde yaşayan kedilerin tırnakları düzenli kesilmelidir. Evdeki eşyalara zarar vermesinin önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

14/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kediniz Neden Oynamıyor?

18.05.2023

Kedinizin oyun oynamadığını ve uzun saatler uyuduğunu fark ettiniz. Elbette bu davranışı ...