Kedi Alerjisi Tarihe Karışıyor!

Kedi Alerjisi Tarihe Karışıyor!

Alerji nedeniyle kedilerle arasına mesafe koymak durumunda kalan insanlar, kedilerin alerjiye neden olmalarını bir miktar ortadan kaldıran yeni bir potansiyel aşının ortaya çıkmasıyla mutlu olabilir. Aşı, 2022’de piyasaya sürülecek.

Söz konusu aşı, İsviçreli Hypocat tarafından geliştiriliyor ve bu aşı, şirketin adını da taşıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Hypocat, aşı ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Alerji ve Klinik İmmunoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışma, kedi alerjileri ile mücadele için çok akıllıca bir stratejiyi ayrıntılarıyla anlatıyor.

Aşı, alerji ilaçları ve mevcut immünoterapiler gibi kedilere alerjisi olan insanların bağışıklık sistemini hassaslaştırmaya çalışmıyor. Daha ziyade kedilerin bağışıklık sisteminde doğal olarak "Fel d 1" olarak ürettikleri spesifik bir proteinin veya alerjinin peşinden koşmaya çalışıyor. Kedi alerjisi olan kişilerin yaklaşık %90’ı "Fel d 1"e karşı antikor üretir. Bu nedenle aşı, başarılı olursa temelde yaptıkları "Fel d 1" miktarını büyük ölçüde azaltarak kedileri hipoalerjenik hâle getirecek.

Deney sonuçları, "Fel d 1" oranının büyük oranda azaldığını gösteriyor:

Çalışmada yapılan çeşitli deneyler boyunca 50’den fazla genç kedinin arka bacağına bu aşılardan vuruldu. Son deneyde kedilere 9 haftada 3 doz aşı vuruldu. Bazı kediler ise 6 ay sonra bir bağışıklık güçlendirici aşı oldu. Bu deneylerin sonunda ise araştırmacıların bildirdiklerine göre tüm kediler, alerjene karşı sürekli bir bağışıklık tepkisi geliştirdi ve güçlendirici aşılar, antikor seviyelerini yüksek seviyelerde tutmalarına yardımcı oldu.

Kedilerin kanlarından alınan örnekler ise laboratuvar ortamında incelendi ve "Fel d 1"lerinin nötrleşmiş olduğu, kedilerin tükürüklerinde ve gözyaşlarında daha az "Fel d 1" ürettiği ortaya çıktı.

Kediniz için endişelenmenize gerek yok:

Hayvanseverler için en önemlisini söylemek gerekirse kediler, bu aşı deneyleri sırasında hiçbir zarar görmedi ve uzun vadeli hiçbir yan etkiyle karşılaşmadı. Bunun olası bir sebebi ise "Fel d 1"in bildiğimiz kadarıyla kedilerde çok önemli bir işlevi olmaması. Bazı kedilerde zaten doğal olarak düşük olan "Fel d 1", kedilerin vücutlarında eksildiğinde herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmıyor. Aşı, ayrıca proteinleri de tamamen ortadan kaldırmıyor.

Hypocat, bir aksilik olmazsa 2022’de piyasaya sürülecek:

Bu heyecan verici bir haber, ancak aşının çıkması için henüz çok erken. Hypocat CEO’su Gary Jennigs, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada şirketin hem ABD hem de Avrupa ilaç onay ajansları ile görüşmelerde bulunduğunu, klinik araştırmalar yapmaya ve seri üretime geçmek için zemin hazırlamaya başladığını söyledi. Jennigs, “Her şey planladığımız gibi giderse 2022’de aşılarımızı piyasaya sürmeyi umuyoruz” açıklamasını yaptı.

23/08/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerde Akne

14.04.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

13.02.2022

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediler Alemi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kediler

22.06.2022

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER