Kedi Alerjisi Tarihe Karışıyor!

Kedi Alerjisi Tarihe Karışıyor!

Alerji nedeniyle kedilerle arasına mesafe koymak durumunda kalan insanlar, kedilerin alerjiye neden olmalarını bir miktar ortadan kaldıran yeni bir potansiyel aşının ortaya çıkmasıyla mutlu olabilir. Aşı, 2022’de piyasaya sürülecek.

Söz konusu aşı, İsviçreli Hypocat tarafından geliştiriliyor ve bu aşı, şirketin adını da taşıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Hypocat, aşı ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Alerji ve Klinik İmmunoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışma, kedi alerjileri ile mücadele için çok akıllıca bir stratejiyi ayrıntılarıyla anlatıyor.

Aşı, alerji ilaçları ve mevcut immünoterapiler gibi kedilere alerjisi olan insanların bağışıklık sistemini hassaslaştırmaya çalışmıyor. Daha ziyade kedilerin bağışıklık sisteminde doğal olarak "Fel d 1" olarak ürettikleri spesifik bir proteinin veya alerjinin peşinden koşmaya çalışıyor. Kedi alerjisi olan kişilerin yaklaşık %90’ı "Fel d 1"e karşı antikor üretir. Bu nedenle aşı, başarılı olursa temelde yaptıkları "Fel d 1" miktarını büyük ölçüde azaltarak kedileri hipoalerjenik hâle getirecek.

Deney sonuçları, "Fel d 1" oranının büyük oranda azaldığını gösteriyor:

Çalışmada yapılan çeşitli deneyler boyunca 50’den fazla genç kedinin arka bacağına bu aşılardan vuruldu. Son deneyde kedilere 9 haftada 3 doz aşı vuruldu. Bazı kediler ise 6 ay sonra bir bağışıklık güçlendirici aşı oldu. Bu deneylerin sonunda ise araştırmacıların bildirdiklerine göre tüm kediler, alerjene karşı sürekli bir bağışıklık tepkisi geliştirdi ve güçlendirici aşılar, antikor seviyelerini yüksek seviyelerde tutmalarına yardımcı oldu.

Kedilerin kanlarından alınan örnekler ise laboratuvar ortamında incelendi ve "Fel d 1"lerinin nötrleşmiş olduğu, kedilerin tükürüklerinde ve gözyaşlarında daha az "Fel d 1" ürettiği ortaya çıktı.

Kediniz için endişelenmenize gerek yok:

Hayvanseverler için en önemlisini söylemek gerekirse kediler, bu aşı deneyleri sırasında hiçbir zarar görmedi ve uzun vadeli hiçbir yan etkiyle karşılaşmadı. Bunun olası bir sebebi ise "Fel d 1"in bildiğimiz kadarıyla kedilerde çok önemli bir işlevi olmaması. Bazı kedilerde zaten doğal olarak düşük olan "Fel d 1", kedilerin vücutlarında eksildiğinde herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkmıyor. Aşı, ayrıca proteinleri de tamamen ortadan kaldırmıyor.

Hypocat, bir aksilik olmazsa 2022’de piyasaya sürülecek:

Bu heyecan verici bir haber, ancak aşının çıkması için henüz çok erken. Hypocat CEO’su Gary Jennigs, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada şirketin hem ABD hem de Avrupa ilaç onay ajansları ile görüşmelerde bulunduğunu, klinik araştırmalar yapmaya ve seri üretime geçmek için zemin hazırlamaya başladığını söyledi. Jennigs, “Her şey planladığımız gibi giderse 2022’de aşılarımızı piyasaya sürmeyi umuyoruz” açıklamasını yaptı.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kediler Alemi

Kedilerde Ağız Kokusu

15.10.2021

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER