Tarihte İz Bırakan Kediler

Tarihte İz Bırakan Kediler

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen sadece mırlamaları bile yeterken tarih, edebiyat, bilim ve birçok konuda da tarihe isimlerini yazdırıyorlar. İşte tarihte iz bırakmış kedilerden sadece birkaçı..


FİZİĞİ ÖĞRETTİ BİZE

Michigan Üniversitesi profesörlerinden J.H Hetherington, 1975’te bir makale hazırladı ve ön okumasını yapması için bir arkadaşına gönderdi. Arkadaşı da makalenin birinci çoğul şahıs kipinde yazıldığını, bunu birinci tekil şahıs olarak düzeltmesi gerektiğini söyledi. Ama o tarihte, bu oturup makaleyi baştan yazmak demekti. Hetherington, onun yerine adının yanına bir imza ekledi: Felis Domesticus Chester Willard. Yani, kedisi Willard. Böylelikle fizik öğreten kediyle tanıştık.

BİLİNEN İLK EV KEDİSİ

Kıbrıs’ta yaklaşık 9500 yıllık bir mezarı kazan Fransız arkeologlar, kedi iskeleti bulmuşlar. Yanında tahminen sahibinin de mezarının bulunmasıyla tarihin ilk ev kedisine ulaşmışlar.

ADI OLAN İLK KEDİ

O güne kadar genellikle “mau” yani “miyavlayan” diye adlandırılan kedilere, Firavun III. Tutmosis zamanında yaşamış bir kedi vesilesiyle ilk kez isim konulmuş: “Necmi” demişler. Yani “sevgili” ya da “yıldız”.

İLK İNTERNET FENOMENİ

Küçük bir internet firmasında ortak ve yönetici olan David Donna, 2002’de kaza geçiren kedi Frank’in tedavisi sürerken, o sırada yaptığı işi test etmek adına bir internet sitesi açtı. Sitede Frank’in hayat hikâyesini anlatacak ve devam eden tedavi sürecini aktaracaktı. Tedavi esnasında kedinin bir kafeste kalması gerekiyordu. Donna, canlı izlenmesi için iki de kamera yerleştirdi ve sıradışı bir ziyaretçi sayısına erişerek Yahoo! tarafından yılın en iyi sayfalardan biri olarak ilan edildi. Kedi mi? Sayfayı görenlerden birisi kedinin tedavisine yardımcı olup hayatını kurtardılar. 

(Kaynak: Sam Stall-Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi, Can Yayınları)

NEWTON’IN BİLİNMEYEN KEŞFİ Hayatımızı değiştiren Isaac Newton’ın, bilim haricinde gündelik hayatta yarattığı bir farklılık daha var: Çalışmaları sırasında sürekli eve girip çıkan kararsız kedisi, onun sürekli çalışma masasından kalkıp kapıyı açmasına neden oluyormuş. O da çözümü kapıya bir geçit açarak bulmuş. Kedi kapısı hayatımıza böyle girmiş.

WINSTON CHURCHILL VE KEDİ SEVGİSİ


Tarihin en büyük kedi fanatiklerinden biri olan Winston Churchill, kedilerinden birine sadece Kedi adını koymuş. Bir gün, “Kedi”ye bağırmış ve Kedi kaçmış. O da evin penceresine, “Kedi, eve dön, her şeyi affettim” yazılı kâğıt astırmış. Kedi gerçekten eve dönmüş ve Churchill onun kalbini kazanmak için çok çabalamış. Ama günümüze kadar gelen gelenek başka. Churchill ölmeden önceki son kedisi Jock olmuştu. Vasiyetinde, Chartwell’deki evini devlete bırakan Churchill bir koşul sunmuştu: Jock’un soyundan bir kedi mutlaka bu evde yaşamaya devam edecekti. Ve talebi uygulandı, hâlâ dedelerinin soyunu sürdüren ve adları Jock olan kediler bu evde dilediğince dolanıyor.

24/12/2021

Keditörün Önerisi

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Alemi

Kedilerin Özel Alanları

24.07.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...

Kedilerin Vücut Kokusu

06.03.2022

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Bu Mama Bozuk Mu?

18.11.2021

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER