Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz Kedici Okurları İçin Kedilerde Kepek Sorununu Anlattı!

Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz Kedici Okurları İçin Kedilerde Kepek Sorununu Anlattı!

Kedilerin vücudundaki en büyük organ aslında deridir. Kepekten de olumsuz etkilenebilir. Kediciklerde, ciddiye alınması gerek bir konu olan kepek çözümlenmezse problem yaratabilir.

Kediciklerde kepek ve kepeğe neden olan unsurları Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz’a sorduk.

Keyifli okumalar…

- Hocam kedilerde kepek nasıl oluşur?

Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz: “Kepeğe, kedinizin derisindeki yağ üretiminden sorumlu ‘Sebasöz’ bezlerinin aşırı yağ üretmeye başlaması neden olur. Bu yağlar deriyi besler ve korur; ancak çok fazla üretildiklerinde kedinizin derisini rahatsız etmeye başlayarak derinin pullanmasına ve normalden daha fazla dökülmesine neden olabilir.”

- Kedilerde kepek nasıl anlaşılır?

Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz: “Tüylerinde beyaz lekeler görürseniz kedinizde kepek var demektir ve giysilerinize veya yattıkları yerlere dökülebilir… Derisi kuru görünür ve iltihaplanmış olabilir! Ayrıca kendilerini normalden daha sık yalandıklarını veya kaşındıklarını fark edebilir, bazı düzensiz çıplak bölgeler veya genel tüy dökülmesi gözlemleyebilirsiniz.”

- Kedilerimizde kepeğe neden olan unsurlar nelerdir?

Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz: “Kedinizde kepek oluşumu bir kaç nedenden kaynaklanır. Kepek, sporların kedinizin cildine bir ısırık veya çizik ile girip en dış katmana saldırdığı mantar enfeksiyonu olan saçkıranın belirtilerinden biridir. Kepeğin yanı sıra düzensiz veya dairesel tüy dökme, zayıf veya kırılgan tüyler ya da kırmızımsı deri lekeleri de görebilirsiniz. Yüksek derecede bulaşıcı olan bu hastalık tedavi edilebilir, ancak herhangi bir belirti görür görmez veteriner hekime başvurmanız çok önemlidir.”

“Kedinizin diyeti de deri sağlığı açısından gereken belirli besinleri içermiyorsa kepeğe neden olabilir. Deri hücrelerinin yenilenme süreci, kedinizin günlük protein alımının %30'una kadarını kullanır, bu nedenle yediği her mamaya kolayca emilebilecek yüksek kalitede, sindirimi kolay proteinler eklenmelidir.”

Vet. Hek. Oflaz sözlerine şu şekilde devam etti;

“Omega3 ve Omega6 gibi önemli yağ asitleri derinin genel sağlığına katkıda bulunur ve kedinizin vücudu tarafından sentezlenemediği için diyetinin düzenli bir parçası olmalıdır. Hücre büyümesini ve yağ üretimini düzenlediklerinden, A vitamini gibi bazı vitaminler de deri sağlığına katkıda bulunur.”

“Yaşam tarzı, kedinizde kepek oluşmasına neden olabilecek bir başka faktördür. Kedinin içinde bulunduğu ortam çok sıcaksa derisi kuruyabilir ve aşırı yağ üretimi tetiklenerek kedide kepek oluşumuna neden olabilir. Bu, deri sorunlarına neden olabilecek aşırı bakım ile birlikte iç mekân kedileri arasında yaygın bir sorundur. Kedinizi düzenli aralıklarla yıkadığınızda, kedi şampuanı dışında ürünler kullanılması kedinin derisini tahriş edebilir; derisi insan derisinden daha asitli olduğundan, insanlar için üretilen temizlik ürünleri evcil kediler açısından uygun değildir.”

- Kedilerdeki kepeğin tedavisi mümkün mü hocam?

Vet. Hek. Saadet Çıtak Oflaz: “Kedinizde kepek belirtileri olduğunu fark ettiyseniz, alopesi (tüy dökülmesi), Ph daha düşük seviyede olması veya başka bir parazitik enfeksiyonun da olması durumunda veteriner hekime götürmeniz önemlidir. Kedinizde saçkıran varsa, veteriner hekiminiz üç aşamalı bir tedavi uygulayacaktır.

Enfekte olmuş tüylerin tedavisi, kalan sporların giderilmesi ve kedinizin bulunduğu ortamın dezenfekte edilmesi. Kepeğin nedeni başka bir parazit türü ise, veteriner hekiminiz size en iyi tedaviyi önerecektir. Kedinizi tam, besin açısından dengeli bir mama ile beslemeniz, cilt sağlığını optimize edebilmenizin ve kepek gibi sorunların meydana gelmesini önleyebilmenizin en iyi yollarından biridir. Kediniz cilt sorunlarına meyilli ise cilt sağlığını desteklemek ve muhafaza etmek üzere özel olarak tasarlanmış bir mama kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Sıhhatini desteklemek amacıyla elinizden geleni yapmak için kedinizin bulunduğu ortama ve yaşam tarzına da çok dikkat etmelisiniz. Kedilerde kepek sorunu genellikle kolayca giderilebilir. Tavsiye almak için veteriner hekiminizi ziyaret edin. Size, kedinizin cildini ve tüylerini nasıl sağlıklı tutacağınız konusunda fikir vermekten mutlu olacaktır.”

31/08/2023

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

25.03.2023

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Alemi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

30 Kediye Yuva Olan Okul

05.12.2022

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER