YENİLER >

Kürküme Dokunma!

Kürküme Dokunma!

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala satılıyor olması insanlığın bir ayıbıdır. Her ne kadar modaevlerinin koleksiyonlarında yer alsa da, kürk karşıtları yılmadan yıllardır eylemlerine devam ediyor. Tüm kediciler ve hayvanseverlerin ağzından çıkacak, hayvanlar adına tek bir söz var; ‘’Kürküme Dokunma!’’

Kürk kullanan birçok insan, hayvanların maruz kaldığı şiddeti, tahayyül edilemez işkenceleri, içlerinde bulundukları yaşam koşullarını bilmiyor. Pek çok kişi hayvanların yaşadıkları bu zulmü bildikleri takdirde kürke karşı mesafeli durmak bir yana, kürkten nefret edeceklerdir.

Hayvanları avlarken göz önünde bulunan tek kriter kürküne zarar gelmemesi. Av için genelde ayak ve ağız kapanları kullanılır. Kapanlar yakalanacak ve yakalanmayacak hayvanlar arasında ayrım gözetilmeden gelişigüzel kurulduğu için kürk hayvanlarının yanı sıra kürk hayvanı olmayan birçok hayvan ve yeni yavrulamış dişiler de bu kapanlara yakalanıp ölürler. 

Bunun büyük bir katliam olduğunu söylemeliyiz!

Tuzağa düşen çoğu hayvan, avcılar gelmeden kendi kendilerine zarar vererek, açlık ve susuzluktan ya da diğer bir vahşi hayvanın saldırısı sonucu ölür. Canlı kalan hayvanların ise kürklerinin o şekilde soyulduğunu, bu katliama ortak olmamanız gerektiğini bilmelisiniz! Daha sonrasında insanlar binbir çeşit işkence ile o kürkleri hayvanın derisinden alırlar ve paha biçerek satarlar. Hatta dünyada sosyal statü haline gelen kürk giymek, tam anlamıyla acımasızlıktır.

Bilindik kürk hayvanlarından kürk elde edilmesinin yanı sıra dünyada kedi ve köpek kürkü ticareti de yaygınlaşmıştır. Bu ticaretin kaynağı başta Çin olmak üzere Filipinler ve Tayland’dır. Kedi ve köpek kürkü daha çok süslemeler, eldiven, şapka ve oyuncaklarda kullanılmakta ve genellikle tavşan kürkü etiketi altında pazarlanmaktadır.

Bu tür vahşetlere ortak olmamalı, onların bir canı olduğunu unutmamalısınız! Maddi durum, sosyal statü gözetmeksizin kürkten uzak durmalısınız!

Keditörün Önerisi

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Kediler Alemi

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER