Kedi Dostu Proje Nasa Finalinde

Kedi Dostu Proje Nasa Finalinde

Bahçeşehir Koleji’nin Diyarbakırlı öğrencileri, dünyanın en iyi 5 projesinden birini hazırlayarak Nasa’nın Texas’taki Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek finale katılmaya hak kazandı. Öğrencilerin üç yıl üzerinde çalıştıkları projenin adı; ‘Motorlu taşıtlarda hayvan dostu sistem.’

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Gül Karen Aça, Bejan Tekay, Gülbin Atlı, Yaren Yurt ve Poyraz Bahçıvan’dan oluşan Team Wonder, NASA tarafından 13-18 yaş arasındaki öğrencilerin küresel etki yaratan sorunları çözmek için bilim, teknoloji ve inovasyonu kullanarak projeler yürütüp, girişimcilik özelliklerini ortaya koymaları için düzenlediği ConradChallenge’a “Enerji- Çevre” kategorisinde sokak hayvanları için hazırladıkları projeyle katıldı. Türkiye’den finalde yarışacak ilk ve tek takım olan Team Wonder, projeleriyle ikinci aşamayı geçerek finale çıkmayı başardı.

Kış aylarında ısınmak için araçların kaputlarına giren sokak hayvanları hem kendi hayatlarını riske atarken hem de araç sürücülerini tedirgin ediyordu. Diyarbakır’da bulunan Bahçeşehir Koleji'nin beş öğrencisi, bu soruna çözüm bulmak için üç yıl önce bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Projenin adı ‘Motorlu taşıtlarda hayvan dostu sistem.’ Sistem, aracın içine giren hayvanların tespit edilerek çıkmalarını sağlama esasıyla çalışıyor.

VOA Türkçe’den Mahmur Bozarslan’ın haberine göre sistem iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda aracın, hayvanların girebileceği yerlerine ses, ısı, dokunmayı tespit etmek amacıyla sensörler yerleştiriliyor. Bu bölümlere giren hayvanlar tespit edilerek sürücü uyarılıyor ve aracın hareket etmesi engelleniyor. Uyarının ardından bu kez ikinci kısım devreye giriyor. Bu kısımda da insanların duyamayacağı bir ses dalgası yayılarak, hayvanın kaçması sağlanıyor.

Takımın birinci olması halinde, öğrencilerin üniversite eğitimi için daha rahat burs bulabilme şansı olacak. Birincilik, birçok üniversite için referans olacak.

27/03/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kediler ve Çizikler

04.02.2023

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

KEDİM SU KUSUYOR!

14.07.2023

KEDİM SU KUSUYOR! Kedilerin nadiren su kusması alışılmadık bir durum değildir, ancak ...

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...