YENİLER >

Karıncalar

Karıncalar

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl taşırlar? Karıncalar hakkında şaşırtıcı tüm bilgileri, sizler için derledik.

Karıncaların ortalama 28 yıllık yaşam ömürleri vardır. Boyları genellikle 2 - 7 mm arası değişir. Ancak marangoz karıncalar olarak bilinen türün boyu 4-5 cm'e kadar varabilir. Karıncalar yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı, mavi ve hatta morun tonlarında olabilirler. Bir karınca kendi ağırlığının 20 katını kaldırabilir. Yetişkin bir karınca katı yiyecekleri yutamaz; yiyeceklerin suyunu emerek beslenir. Karıncalarda iki adet mide bulunur. Bir tanesinde yiyeceği kendi için saklar, ötekinde ise diğer karıncalarla paylaşacağı yiyecekleri depolar.

Karıncalar sadece dokunmak için değil, koku almak için de antenlerini kullanırlar ve önemli bir ağırlıkları olmadığı için, karıncaları uçaktan bile düşseler ölmezler.

Karıncalar kendi kütlelerinin 10 katı ağırlığını kaldırabilirler. Kendi kütlelerinden kat kat büyük yiyecekleri parçalayabilir, kesebilirler. Bu açıdan karıncaları sahip oldukları boyut dünya için idealdir.

Karıncalar ilginç ve sosyal canlılardır. Koloni halinde yaşarlar. İşçi, üreme, asker karınca olarak sınıflara ayrılırlar. Bütün koloni kraliçe karıncayı korumak üzere çalışır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER