Bir kediyle yaşamanın insan sağlığına faydaları

Bir kediyle yaşamanın insan sağlığına faydaları

Kedilerin günlük yaşantımız üzerinde açıkça olumlu bir etkileri vardır, ancak onların sağlığınıza da olumlu etkileri olabileceğini biliyor muydunuz? Haydi, bir kedinin yaşamınızı nasıl iyileştirebileceğine birlikte bakalım.

 Düşük stres ve iyi bir ruh sağlığı

 Bir kediyle yaşamak, stres düzeyinizi önemli ölçüde azaltabilir. Kedilerle etkileşimde bulunmanın kortizol gibi stres hormonlarının üretimini azalttığı, aynı zamanda da mutluluk ve iyi hissetmeyle ilişkilendirilen bir nörotransmitter olan serotonin üretimini artırdığı keşfedilmiştir. Bir kediyi sadece okşamak bile, kaygıyı azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olan bir hormon olan oksitosin salınımını tetikleyebilir!

 Dergisi'nde yayımlanan bir çalışma, kedisi olanların kalp krizi dahil kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur. Bir kedinin varlığının sakinleştirici bir etki yarattığına inanılmaktadır, bu da kan basıncının düşmesine ve hipertansiyon riskinin azalmasına yol açar.

 Vasküler ve Girişimsel Nöroloji Dergisi'nde yayımlanan bir çalışma, kedi sahiplerinin kalp krizi de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık risklerinin daha düşük olduğunu buldu. Ayrıca, bir kedinin varlığının sakinleştirici bir etki yarattığına, kan basıncının düşmesine ve hipertansiyon riskinin azalmasına yol açtığı düşünülüyor.

 Daha iyi uyku kalitesi

 Yaygın inanışın (ve hareketli bir kedi yavrusuyla uğraştıysanız sahip olabileceğiniz önyargıların) aksine, bir kediyle yatağı paylaşmak aslında uyku kalitenizi artırabilir. Yatak odanızda bir kedinin olması, daha iyi uyku sağlayarak güvenlik ve arkadaşlık hissi sağlayabilir. Bir kedinin mırıltısının ritmik sesi, rahatlama sağlayarak stres seviyelerini azaltır ve daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha derin bir uykunun keyfini yaşamanıza yardımcı olabilir.

 Ancak şunu unutmamak gerekir ki, bir kediyle aynı yatağı paylaşmak herkes için, özellikle de alerjisi olan veya evcil hayvanlarla ilgili faktörlerin tetiklediği uyku bozuklukları olan kişiler için uygun olmayabilir. Herhangi bir endişeniz varsa bir sağlık uzmanına danışmanız her zaman önemlidir.

 Duygusal destek ve azalan yalnızlık hissi

 Kediler, özellikle yalnız yaşayan veya yalnızlık hissi içinde bulunan bireyler için değerli bir duygusal destek sağlayabilir. Bir kedinin sunduğu arkadaşlık, izolasyon, depresyon ve kaygı duygularını hafifletmeye yardımcı olabilir. Gerontoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, bir kediyle yaşayan yaşlı bireylerin, kedi arkadaşı olmayanlara kıyasla daha az yalnız hissettiklerini ve zihinsel sağlıklarının daha iyi olduğunu bildirdiklerini gösteriyor.

 Güçlendirilmiş bağışıklık sistemi

 Kedi alerjisi olanlar muhtemelen karşı çıkacak olsa da araştırmalar, erken yaşlarda kedilere maruz kalmanın aslında alerji ve astım gelişme riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Yaşamın ilk yılında kedilere maruz kalan çocuklarda alerji gelişme riskinin %50'ye kadar azaldığı bulunmuştur.

 Ek olarak araştırmacılar, bir kedinin mikrobiyotasına (bağırsaklarındaki faydalı bakteriler) maruz kalmanın insan bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyebileceğini keşfettiler! Bu maruz kalma, bağışıklık tepkisinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve potansiyel olarak bazı otoimmün bozuklukların ve alerjilerin riskini azaltabilir.

Özetle, bir kediyle yaşamak ve onunla aynı yatağı paylaşmak, stresin azalması ve zihinsel sağlığın iyileştirilmesinden, daha iyi uyku kalitesi ve artan duygusal desteğe kadar çok sayıda sağlık faydası sağlayabilir. Yatağınızı bir kediyle paylaşmaya karar verirseniz (gerçi bu aslında sizin vereceğiniz bir karar değil, değil mi? Burada kararları kimin verdiğini hepimiz biliyoruz!), hem siz hem de kediniz için rahat ve güvenli bir uyku ortamı sağlayabilirsiniz.

 Bir kedi sahiplenmenin her zaman iyi düşünülmüş bir karar olması gerektiğini, alerjiler, yaşam tarzı ve uygun bakım sağlama taahhüdü gibi faktörlerin hesaba katılması gerektiğini unutmayın.

Kaynak: Meowtel

Görsel: Canva

22/04/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Güzellik Uykusu

20.06.2023

Uyku, canlılar için en doğal dinlenme biçimlerinden biridir. Kedilerin ise günlük ...