YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Oriental Longhair’

Her Hafta Bir Kedi ‘Oriental Longhair’

Oriental Longhair kedileri, kendilerine özgün yeşil gözleri ile tanınmaktadır. Çok fazla renk ve desende tüy yapısına sahip olan bu ırktaki kediler, 300’e yakın tüy deseni ve rengi ile bilinirler.

En çok kendilerine has yeşil gözleri ile bilinmektedir. İlk kez 1800’lü yıllarda İngiltere’de görülen Oriental Longhair, 300’den fazla renk ve desende tüy yapısına sahiptir. Çeşitlilik açısından oldukça bol olan Oriental Longhair, ilk başlarda Siyam kedilerinin başka bir versiyonu olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1894 yılında bir ırk olarak incelenmeye başlamıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında 1924 yılında resmi olarak kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Oriental Longhair 1974 yılında tüm dünyada bilinen bir kedi ırkı olarak tanınmış ve 1977 yılında ise korunmuş en saf ırk ilan edilmiştir. Büyük cüssesi ile bilinen en büyük kedi ırkları arasında yer alan Oriental Longhair, diğer kedilere nazaran farklı görüntüsü dikkat çekmektedir.

Karakter Özellikleri

Bu tür kediler çok enerjiktir. Sadıktırlar. İnsanlara bağlıdırlar. İnsanlarla aynı ortamda bulunmaktan hoşlanırlar. İnsanlarla oyun oynamayı çok sever, yalnız başına oyun oynamaktan hoşlanmazlar. Bu duruma rağmen kesinlikle yanımda biri olmalı da demez.

Zeki bir ırktır. Eğitime açıktır. At-getir oyunlarını sever. Yemek yemeye bayılır. Kilo almaya vücut yapıları müsaittir. İri yapısı nedeniyle kilosunu belli etmese bile ideal kilosu denebilecek kilo maksimum 10 kilodur. Bunun üzerine çıktığı takdirde obezite sorunu yaşayabilir. Bu sebeple kilo kontrolünü en iyi şekilde yapmalısınız.

Fiziksel Özellikleri

Bu kedilerin tüyleri genelde krem, kırmızı ve beyaz renklerdedir. Gövdeleri iridir. Tüyleri ise son derece uzun bir yapıdadır. Uzun kuyrukları ile her daim dikkat çekerler. Kulakları geniş olduğu için diğer kedilere nazaran bir hayli büyük görünür.

Bakımı

Bu kedilerin tüyleri yumuşak ve uzundur. Haftada en az 2 veya 3 kere taramanız gerekmektedir. Bu tür kediler titizdir bu nedenle mama ve su kaplarını her gün yıkamak ve temizlemek gerekir. Taze mama ve su isterler.

Keditörün Önerisi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER