YENİLER >

Hayvan Hakları Yasası Kabul Edildi Mi?

Hayvan Hakları Yasası Kabul Edildi Mi?

Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik teklif, geçtiğimiz hafta meclise sunulmuştu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonunda kabul edilen kanunun, düzenlenen yeni maddeleri tüm hayvanseverler tarafından merak ediliyor.

HAPİS CEZASI GELİYOR!

Hayvanlara işkence, cinsel saldırı ve kötü muamele edenlere hapis cezası geliyor. Evcil hayvanı kasten öldüren kişi, 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası alacak. Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişiye de hapis cezası 6 aydan 3 yıla kadar uygulanabilecek. Ayrıca 100 günden az olmamak üzere adli para cezası da kesilecek. Tehlike arz eden türler bakanlık tarafından belirlenecek ve bu hayvanların satışını, üretimini, ülkeye girişini yapanlar 11 bin TL para cezası ödeyecek.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile beraber kanunda tanımları belirleyen maddeden ‘süs’ ifadesi çıkarılıyor. Ayrıca kabul edilen teklife göre sahipsiz hayvanların kısırlaştırma, aşılama gibi tüm bakımları yerel yönetimler tarafından yapılacak.

KANUN NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Teklifin TBMM komisyonundan geçmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kanunu imzalayacak. Ardından ise Hayvanları Koruma Kanunu Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER