YENİLER >

Kedi Dili ve Edebiyatı - Serra Karabaş

Kedi Dili ve Edebiyatı - Serra Karabaş

Hayatımızı güzelleştiren ve olduğundan çok daha iyi bir yere getiren biricik yoldaşlarımızın hatta bazen sadece bir mırlamalarının bile bize yettiği can dostlarımızın dünyasına girelim, onların o anda ne hissettiğini ve onlarla nasıl iletişim kurabileceğimizi kedi dili ve edebiyatı sayesinde hep birlikte anlayalım.

Hepimiz dostumuzla olan bağımızı güçlendirmek, birlikte miyavlaşıp iki lafın belini kırmak istemişizdir.

Peki;

•Kediler nasıl iletişim kurarlar?

Kediler diğer kedilerle harika anlaşırlar bizimle ise biraz daha zayıf bir şekilde iletişim kurarlar. Bazı kediler çok konuşkandır ve geniş bir kelime dağarcıkları vardır. Bazı kediler ise söylemek istediği tüm detayları herkese uyan bir miyavlamayla bir kerede anlatırlar. Fakat kediler insanlarla yada diğer hayvanlarla iletişiminde anahtar unsur olarak hep beden dilini kullanacaktır.

•Kedi Beden Dili

Kuşkusuz bir kedinin kuyruk hareketleri ruh halinin iyi bir göstergesidir. Kafasının içinde olanları size kuyruğuyla anlatır.

Yukarı doğru bir kuyruk; arkadaş canlısı ve mutlu olduğunu ifade eder. Halinden memnun olduğunu gösterir. Hatta kuyruğun ucunda sağa sola yapılan minik bir hareket çok mutlu olduğu anlamına gelir.

Kabarmış bir kuyruk; dikkatli olun! Var olan tehlikeyi önlemek için olduğundan daha hacimli görünen kuyruk ciddi şekilde korkmuş ve endişeli bir kediyi yansıtır.

Bacaklarının arasında bir kuyruk; tedirgin ve korkmuş bir ruh hali içinde olduğunu anlatır. Sağa sola sert bir şekilde sallanan kuyruk; saldırganlığı gösterir.

Aşağıda bir kuyruk; korku yada suçluluk hissettiğinin göstergesidir.

Tabi ki bir kedinin tam olarak ne yapmak istediği hakkında kolayca yanılabiliriz. Ama kedimizi tanıyıp beden dilini ve çıkarmış olduğu sesleri gözlemleyerek bizlere söylemek istediklerini öğrenebiliriz.

•Kedi Miyavlamaları

Kısa miyav:
"Hey,ne yapıyorsun?"

Art arda çoklu miyav:
"Seni gördüğüme çok sevindim, nerelerdesin?"

Meoooww :
"Noolur,yemeek verr."

Maooww :
Kediniz aşık olmuş, acı acı sesleniyor.

Mırrrr :
Çoğunlukla bir memnuniyet belirtir. Ama yırtıcılardan zayıflıklarını gizlemek için de kullanabilirler.

Kıhhh :
Benden uzak dur. Çok kızgınım."

Me mea mimimi:
Avlarını yakalarken çıkardıkları farklı sesler.

Kedinizle olan bağınızı kuvvetlendirmek için tabiki sizin de yapabileceğiniz şeyler var. Belki bunları deneyerek köpeklere fısıldayan adam gibi sizde kedilere fısıldayan insan olursunuz.

•Kedinizle başınızı tokuşturun.
Bu "Seni seviyorum, sana güveniyorum" anlamına gelir.

•Yavaşça gözlerinizi kırpın.
O da size karşılık verecektir. Birbirinize seni seviyorum demiş olursunuz.

•Onunla konuşun.

•Sarılın, mıncıklayın, birlikte vakit geçirin.

Bu yine tamamen onların tercihi, onlar istemediği sürece zorla onu sevemezsiniz. Ama kendini sevdirmek için sizin yanınıza geldiğinde ona istediği şefkat ve ilgiyi gösterebilirsiniz. Mutlaka sizi daha çok yakınlaştıracaktır.

•Kediniz yalanırken araya girin.
Bir kedinin sizi yalaması verdiği değerdendir ve sizi aileden gördüğünü gösterir. Sizin hareketiniz de aynı şekilde onu aileden gördüğünüz ve onunla vakit geçirmekten keyif aldığınızı gösterir.

Ayrıca, kedi dilinin en önemli özelliği antiseptik olmasıdır. Dolayısıyla vücudunu yaladığında kendini dezenfekte etmiş oluyor. Bu da çok mükemmel bir özellik değil mi?

Umarım yazdığım bu bilgilerle dostunuzla olan bağlarınızı daha da güçlendirmeye vesile olurum. Kötü zamanlarımızda iyi hissettiren, iyi zamanlarımızda hayatımıza renk katan bu tatlı canlılar hep bizimle olsunlar...

Keditörün Önerisi

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kediler Alemi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER