Kediler eşyaları neden devirir?

Kediler eşyaları neden devirir?

Kediler dünyadaki en atletik ve elastik canlılardandır. Eğer onlar istemezse o vazo asla devrilmez! Biblolarla dolu bir masadan bir tanesini bile devirmeden geçebilirler. Bu onların en güzel yeteneklerindendir. Peki, kediler neden bulundukları yerdeki eşyaları devirirler?

Kediler her şeyi koklayarak, ısırarak veya patileri ile vurarak test ederler. Ve vururken hareket ederse, av peşinde koşar gibi onu kovalarlar. Patisiyle bir nesneyi devirirken çoğu zaman eğlenceli ve komik gözükürler. Ancak kırılan değerli bir eşyaysa bazen içimiz acımıyor değil.

Bir şeyleri devirmek, onlara patisiyle müdahalede bulunmak doğal bir kedi davranışıdır. Kedilerin gelişimleri için bu çok önemlidir. Onlar bunu avcılık güdüleri güçlü olduğu için yaparlar. Aynı zamanda mutlu ve sağlıklı kalmak için oyun oynamaya da ihtiyaçları vardır. Tüm bunları bir oyun olarak görebilir, bu nedenle patisiyle en sevdiğiniz bibloyu devirip kırabilir. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi oradan uzaklaşırlar. Kediler yüksek yerlerden bir şeyler almak isterler, bu da ilgiye ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir. Kedileriniz yeterli ilgiyi görmüyorsa, onları fark etmenizi sağlayacak her şeyi yapmaya başvurabilirler.

Hem onların bu tür gelişimlerini kaybetmemeleri hem de sizin değerli eşyalarınızın kırılmaması için bazı önerilerimiz var.

Üzerine atlayıp rahatça boğuşabileceği, fare boyutunda oyuncaklar alın. Ancak oyuncaklar yeterli gelmeyecek, masa ve tezgâh üzerinde duran objeler minik dostunuza cazip gelecektir. Bu nedenle önemli kırılabilir nesnelerinizi göz önünde bulundurmamalı, güvenli bir yere kaldırmalısınız. Dikkatlerini siz yönlendirin. Oynamamaları gereken bir nesne ile oynadıklarında onların dikkatlerini oyuncaklarına çekin.

Kediniz eşyalarınızı deviriyor, kırılmasına sebep oluyorsa bu davranışı yaparken onu görmemiş gibi davranın. Çünkü kediler ilgili sever. O an fark ettiğinizde “hayır” kelimesini sarf etmeniz bile onun için bir ilgidir ve sizden bu ilgili tekrar alabilmek için, davranışı tekrarlayacaklardır. Eğer tepki gösterip o an adıyla seslenirseniz, bu olay onun için bir oyuna dönmüştür artık.

17/05/2024

Keditörün Önerisi

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Kediler Alemi

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

İsviçre Sınıfta Kaldı!

16.02.2022

İsviçre hayvan deneylerine devam kararı aldı, vahşete “Evet” dedi! İsviçre’de ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...