Kedilerde Alerji Belirtilerine Dikkat!

Kedilerde Alerji Belirtilerine Dikkat!

Aynı insanlarda olduğu gibi kediler de bazı besin gruplarına alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu durum çok çeşitli durumlarda belirti verebilir. Cat Hospital Kedi Hastanesi veteriner hekimi Umut Fikret Korkmaz kedilerde alerji belirtilerine dikkat çekti.

Veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz: “Kedilerde alerji her yaşta ortaya çıkabilir. Kedilerde alerji, köpeklere kıyasla daha nadir görülür. Cilt sorunları, kaşıntı ve kızarıklık, tüysüz bölgeler veya ciltte iritasyon, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, yüzde, kulaklarda, dudaklarda, göz kapaklarında veya kulak tıkaçlarında şişlik, artan tüy dökülmesi kedinizde tehlikeli bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Ayrıca kusma ve ishal dahil olmak üzere gastrointestinal problemler, nadir durumlarda solunum problemleri de evcil dostunuzun alerjisi olduğunu gösterebilir. Eğer evcil dostunuzda bu semptomları görürseniz, gıda alerjisi olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Tavuk proteini çoğu alerjik kedinin semptomlarının sebebidir. Süt ürünleri, yumurta, mısır, buğday, arpa ve yulafın yanında tavuk hem kediler hem de köpekler için en yaygın gıda alerjisi sebebidir. Kedinizin besin alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, mutlaka veteriner hekiminize başvurun” diye belirtti.

Kediciler evcil dostunuzun gıda maddelerine olduğu gibi çevresel faktörlere de alerjisi olabilir. Toz, polen , pireler veya çimen gibi dış faktörler de kedinizde alerjiye sebep olabilir. Çoğunlukla ciltte kaşıntı veya hapşırma, gözlerde sulanma olarak belirti veren bu alerjilere karşı veteriner hekiminize danışarak çözüm bulabilirsiniz. Paraziter uygulamalarla pire alerjisine karşı evcil dostunuzu koruyabilirsiniz.

23/03/2023

Keditörün Önerisi

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

Kediler Alemi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

Kediniz Kaç Yaşında?

08.03.2023

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...