Kedilerin Koku Alma Duyusu

Kedilerin Koku Alma Duyusu

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı burunları olup 200 milyon koku alıcısına sahiptirler.

Yeni doğmuş olan yavru kediler, gözleri henüz açılmadan annelerinin kokularını alabildikleri gibi nerede emzirileceklerini de bulabilirler. Kara kediler siyah, beyaz kedilerin pembe, turuncu kedilerin turuncu ve gri kedilerin gri burunları olur. Eğer birden fazla renge sahip kediniz varsa, yine burunları birden fazla renkte olabilir. Kedilerin bazılarının burunlarında çiller bulunur. Kediler burunlarıyla, bir yemeğin sıcaklığını anlayabilir.  Dolayısıyla onlarda açlık hissini tat almaktan çok koku almak yaratır. Hatta öyle güçlüdür ki, solunum yolu enfeksiyonu ya da burun tıkanıklığı yaşayan kediler koku alamadıkları için yemek yemeyi bırakabilirler.

Kediler 1,61 km uzaklıkta bulunan kokuları rahatlıkla alabilir. Avcılıklarıyla bilinen kediler, koku alma duyularından her zaman yararlanmışlardır.

Kediler için burunları aynı zamanda bir selamlaşma şeklidir. Kediler birbirleriyle selamlaşırken burunlarını değdirirler.

01/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...

Kediniz Kaç Yaşında?

08.03.2023

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...