YENİLER >

Araştırma: Kediler İnsanını Ebeveyn Olarak Görüyor

Araştırma: Kediler İnsanını Ebeveyn Olarak Görüyor

Kediler her zaman köpeklere göre daha az sevecen hatta çoğunlukla mesafeli olarak tanımlanır. Ancak ABD’deki Oregon Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma durumun böyle olmadığını gösterdi. Çoğu kedici bunu zaten biliyordur ama artık kedilerin sevgisi bilimsel çalışmalarla da desteklenmiş oldu.

Araştırma için daha önce bebeklerde ve köpeklerde kullanılan bir modelleme uygulandı. Current Biology dergisinde yayınlanan araştırma kedi yavrularını iki dakika bakıcılarıyla zaman geçirdikten sonra yalnız bıraktı sonra yeniden iki dakikalığına bakıcılarıyla buluşturdu ve davranışlarını inceledi.

Deneyden sonra, her yavru kediyi, önceki çalışmalarda insan bebeklerine ve köpeklere atanan bağlanma stillerine göre güvenli, kararsız, kaçıngan ve düzensiz olarak kategorize ettiler.

Kedilerin yüzde 64’ü bakıcısına karşı güvenli bağlanma stili gösterdi. Başka deyişle bakıcıları odadan ayrıldığında endişeli görünürken tekrar bir araya geldiklerinde düşük stres tepkisi gösterdi.

Araştırmacılar kedilerin gerçekten insanlarını sevdiği sonucuna vardı. En azından insanlarını ebeveyn ya da bakıcı olarak gördükleri kanıtlandı.

Elde edilen sonuçlar yetişkin kedilerle yapılan çalışmada elde edilen bulgularla da uyumluydu. Benzer oranlar önceki çalışmalarda bebeklerde de görülürken, köpeklerde güvenli bağlanma oranın yüzde 58’de kalması yüzde 42’sinin güvensiz kategorisinde olması dikkat çekti.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER