Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Kedimi Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

Yavruyken edindiğiniz kedinizin kısırlaştırılması gerektiğini biliyor ama bunu ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda bununla ilgili merak ettiklerinizi paylaşıyor olacağız. Kedinizi kısırlaştırma işlemi kedinizin sağlığı için gerekli bir işlemdir. Bu işlemin zamanlaması da kedinizin cinsiyetine göre değişir.

Düzenli Veteriner Ziyaretleri

Kedinizin rutin kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelisiniz. Bu, evcil dostunuzun olası hastalıklarının önüne geçmesini kolaylaştırmakla kalmayacak ayrıca hekiminin kedinizi gözlemlemesini ve birkaç muhtemel tavsiyede bulunmasına olanak sağlayacaktır.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Bu işlem için yaygın uygun süre erkek kediler için altı aylık olduğu zamanlardır. Bunun nedeni daha hiç kızışmadığı için strese girmemiş ve huy değiştirmemiş olmalarıdır. Kızgınlığa girmiş kedilerin stres kaynaklı olarak huyları olumsuz yönde değişebilmekte ve daha hırçın olabilmekteler. Dişi kediler için ise bu süre, genel olarak yedi buçuk, sekiz aylık oldukları zamanlardır.

Kısırlaştırmak, evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Bu konuda bir araştırma yapıp, en uygun ve güvenilir veteriner kliniğine ulaşıp kedinizi onlara teslim edebilirsiniz. İşlem öncesinde ve sonrasında veteriner hekim size gereken bilgileri verecek ve konuya hakim olmanızı sağlayacaktır. Kısılaşan kedinizin bakımı ve uygun mama seçimi için dikkat edilmesi gereken detaylar varsa yine veteriner hekimden en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Kedinizi kısırlaştırmak ortalama ömrünü %60 oranında arttıracaktır. Hem bu sayede evcil dostunuzun kızgınlık döneminde evden kaçmasını, yüksekten düşmesini (cam, balkon) ve dışarıda alışkın olmadığı bir hayatla karşılaşmasının önüne geçmiş olursunuz.

20/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediler Alemi

Kendimizi Kandırıyoruz!

30.11.2022

Bugüne kadar yapılanlar, bugünden sonra yapılacaklar hiçbir şeye yaramadı, yaramayacak.. ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...