Araştırmaya Göre Kediler İkili Oynuyor

Araştırmaya Göre Kediler İkili Oynuyor

Köpeklerle kediler kıyaslandığında, köpeklerin sahibine kötü davranan kişilerden kaçtığı gözlenmekte. Ancak kediler için aynı şey söz konusu değil. Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, kedilerin sahiplerine olumlu davranan kişileri, olumsuz davrananlara tercih etmediğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre kediler, sahiplerine kötü davranan insanların verdikleri mamayı geri çevirmiyor ve yiyor. Aslında kediler, bu durumu idrak edebilecek bir zekaya sahip. Araştırmacılar kedilerin "dikkate değer bilişsel yetileri" olduğunu ve insanların işaret ettiği veya baktığı ipuçlarını takip edebildiğini, ayrıca insanın duygusal ifadelerini ve dikkat durumlarını ayırt edebildiğini belirtiyor.

Kediler sahiplerinin sesini tanıdığı için bir başkasıyla yaptığı kavga ve bağırma olaylarında durumu anlayabiliyor. Sahibinin, düşmanı bile olsa kediler o kişinin verdiği atıştırmalığı kabul ediyor.

Araştırmada "Evcilleştirme sürecinde seçici yetiştirilmenin daha zayıf etkisi nedeniyle kedilerin üçüncü taraflara yönelik sosyal değerlendirme kapasitesi, köpeklere göre daha düşük olmalı" ifadeleri yer aldı.

Araştırmanın detayları şu şekilde,

36 ev kedisi sahipleriyle araştırmaya katıldı. Onlara iki tanımadıkları insan eşlik etti. Senaryoya göre sahibi konserve mamayı açamadı ve yanındaki kişilerden yardım istedi. Katılımcılardan biri bu duruma hiç karışmadı. Bu eylem 4 kere tekrarlandı. Yardımsız kalan ve yardım eden kişi kediye ödül maması uzattı. Kedinin kime gideceğini incelemek istediler.

Animal Behaviour and Cognition'da yayımlanan araştırma, iki gruptaki kedilerin de sahiplerine nasıl davrandıkları fark etmeksizin, tarafsız kişilerden kabul ettiği gibi, oyuncunun ikramını da kabul etmekten mutluluk duyduğu sonucuna vardı.

Araştırmada ‘’Kedilerin insanları üçüncü taraf etkileşimlerine göre değerlendirdiklerine ilişkin herhangi bir kanıt bulamadık: İnsanın davranışsal ipuçlarına dair hassasiyetleriyle bilinmelerine karşın ne yardımcı olmayan birinden kaçındılar ne de yardımcı olan birini tercih ettiler’’ açıklaması yer aldı.

13/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

01.08.2023

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır. Köpeklere ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...