YENİLER >

Araştırmaya Göre Kediler İkili Oynuyor

Araştırmaya Göre Kediler İkili Oynuyor

Köpeklerle kediler kıyaslandığında, köpeklerin sahibine kötü davranan kişilerden kaçtığı gözlenmekte. Ancak kediler için aynı şey söz konusu değil. Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, kedilerin sahiplerine olumlu davranan kişileri, olumsuz davrananlara tercih etmediğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre kediler, sahiplerine kötü davranan insanların verdikleri mamayı geri çevirmiyor ve yiyor. Aslında kediler, bu durumu idrak edebilecek bir zekaya sahip. Araştırmacılar kedilerin "dikkate değer bilişsel yetileri" olduğunu ve insanların işaret ettiği veya baktığı ipuçlarını takip edebildiğini, ayrıca insanın duygusal ifadelerini ve dikkat durumlarını ayırt edebildiğini belirtiyor.

Kediler sahiplerinin sesini tanıdığı için bir başkasıyla yaptığı kavga ve bağırma olaylarında durumu anlayabiliyor. Sahibinin, düşmanı bile olsa kediler o kişinin verdiği atıştırmalığı kabul ediyor.

Araştırmada "Evcilleştirme sürecinde seçici yetiştirilmenin daha zayıf etkisi nedeniyle kedilerin üçüncü taraflara yönelik sosyal değerlendirme kapasitesi, köpeklere göre daha düşük olmalı" ifadeleri yer aldı.

Araştırmanın detayları şu şekilde,

36 ev kedisi sahipleriyle araştırmaya katıldı. Onlara iki tanımadıkları insan eşlik etti. Senaryoya göre sahibi konserve mamayı açamadı ve yanındaki kişilerden yardım istedi. Katılımcılardan biri bu duruma hiç karışmadı. Bu eylem 4 kere tekrarlandı. Yardımsız kalan ve yardım eden kişi kediye ödül maması uzattı. Kedinin kime gideceğini incelemek istediler.

Animal Behaviour and Cognition'da yayımlanan araştırma, iki gruptaki kedilerin de sahiplerine nasıl davrandıkları fark etmeksizin, tarafsız kişilerden kabul ettiği gibi, oyuncunun ikramını da kabul etmekten mutluluk duyduğu sonucuna vardı.

Araştırmada ‘’Kedilerin insanları üçüncü taraf etkileşimlerine göre değerlendirdiklerine ilişkin herhangi bir kanıt bulamadık: İnsanın davranışsal ipuçlarına dair hassasiyetleriyle bilinmelerine karşın ne yardımcı olmayan birinden kaçındılar ne de yardımcı olan birini tercih ettiler’’ açıklaması yer aldı.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kediler Alemi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER