Kedilerle İlgili 8 Şehir Efsanesi

Kedilerle İlgili 8 Şehir Efsanesi

Kediler ile ilgili bazı yaygın söylemler bilimsel temele dayanmamaktadır. Çok fazla tekrarlandıkları için, pek çok kişi gerçekliğinden şüpheye duymaz. Kulaktan kulağa aktarılan bu mitleri ve nereden geldiklerini inceledik.

Kara kediler uğursuzluk getirir

Kara kediler yüzyıllardır şehir efsanelerinin konusu olmuştur ve bazı ülkelerde şanssız olarak kabul edilirken, dünyanın diğer bölgelerinde kedilerin iyi şans getirdiği söylenir. Aslında siyah bir kediyle karşılaştığınızda uğursuzluğun aksine izin verirseniz size ne kadar şanslı olduğunuzu hissettirebilir.

Kediler karanlıkta görebilir

Kediler zifiri karanlıkta göremezler. Ancak düşük ışık seviyelerinde insanlardan görebilirler Gözleri birkaç nedenden dolayı bizimkinden çok daha fazla ışık alıyor. Bu sebeple düşük ışıkta bizlerden daha iyi görürler.

Kediler daima dört ayak üstüne düşer

Genellikle düşen bir kedinin ayakları üzerine düşmelerine neden olan reflekslere sahiplerdir. Hızlıca havada dönüş yapabilirler. Ama bu her zaman böyle değildir. Çoğu kişi kedilerin yüksekten düştüğünde bir şey olmayacağına inanır. Yüksek bir yerden düşen kediler ciddi bir şekilde yaralanabilir.

Bebekler kedilerle yaşamamalıdır

Veteriner kontrolünden geçmiş, aşıları yapılmış bir kedi bebeğiniz için iyi bir dost olacaktır.

Bütün kediler sudan nefret eder

Kedilerin büyük çoğunluğu ıslanmaktan hoşlanmaz. Ancak bazı kediler için su mutluluk vericidir. Islak tüyler kedilere rahatsızlık verebilir. Zararsız bir cezalandırma yöntemi gibi görünen su püskürtmek ise onlar için çok rahatsız edicidir, aynı şeyin size yapıldığını düşünün, neden hoşlanmadıklarını anlamak zor değil.

Süt kediler için çok faydalıdır

Kediler süt içebilir ancak uygun şekilde beslendiğinde gerekli değildir. Bazı kediler laktoz intoleransı olabilir ve çok fazla süt onlara ishal yapar.

Kedilerin bıyıkları dengelerini korur

Kediler bıyıklarını hissetmek için kullanır. Avlanmak, çevrelerini tanımak için. Bir kedinin bıyıkları asla kısaltılmamalı kopartılmamalıdır.

Mırlayan kedi mutludur


Evet, kediler mutlu olduklarında mırıldanırlar. Yalnızca mutlu olduklarında değil, başka duygularını da ifade etmek için de mırlayabilirler. Ağrısı olan hasta kediler rahatsızlıklarını yatıştırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak başka bir kediyi yatıştırmak için mırlayabilir.

25/01/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

17.05.2022

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...