YENİLER >

Kuru Mama mı Yaş Mama mı? - Alp Akoğlu

Kuru Mama mı Yaş Mama mı? - Alp Akoğlu

Günümüzde şişmanlık insanların sağlığını tehdit eden önemli bir sorun. Benzer şekilde, kediler de aynı dertten muzdarip. Dikkat ederseniz, Garfield boyutlarındaki ev kedilerinin sayısı hiç de az değil.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, obez kedilerde de şeker hastalığına sık rastlanıyor. Bu hastalık, kediler için çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Ancak, sadece şişmanlığın mı yoksa günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan kuru mamaların mı bu hastalığı tetiklediği tam olarak bilinmiyordu.

Kuru mamalar, konserve mamalara göre daha yüksek oranda karbonhidrat içeriyor. Kuru mamaların %30 ila %40'ı karbonhidrattan oluşuyor. Oysa kediler doğaları gereği etobur oldukları için bu kadar fazla miktarda karbonhidrata gereksinimleri yok. Yaş konserve mamalarsa, proteince daha zengin ve etoburların doğal beslenmelerine daha yakın bir bileşime sahipler. Bazı uzmanlar, buna dayanarak kedilerin kuru mamalarla beslenmelerinin onların doğasına aykırı olduğunu öne sürüyorlar.

Missouri Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, bunun pek de gerçeği yansıtmadığını gösterir nitelikte. Araştırmada, ABD'de kuru mamayla beslenerek yetiştirilmiş kedilerle Yeni Zelanda'da konserve mamalarla beslenerek yetiştirilmiş kediler karşılaştırılmış. Sonuçta, iki grup arasında kan şekeri değerleri bakımından önemli bir fark olmadığı gözlenmiş.

Bununla birlikte, besin türü ne olursa olsun, asıl riski oluşturanın gereğinden fazla enerji almak olduğu ortaya çıkmış. Bu sadece şeker hastalığı değil, birtakım başka hastalıklara da neden oluyor. Araştırmada, kuru mama yiyen kedilerle konserve mama yiyen kediler arasında kilo alma bakımından bir fark görülmemiş.

Araştırmayı yürüten Robert Backus, kedilerin yedikleri besin miktarının kontrol altında tutulması gerektiğini ve aşırı kilo almalarına izin verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Kaynak:BBC News

Keditörün Önerisi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kediler Alemi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER