YENİLER >

Onlar Öldürdü, Biz Yaşatacağız! - Dr. Tarkan Özçetin

Onlar Öldürdü, Biz Yaşatacağız! - Dr. Tarkan Özçetin

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve OHHAD işbirliği ile hayata geçirdiğimiz proje umarım bir çığ gibi büyüyecek, tüm yurdu kapsayacak ve ülkemizde kimsenin çözmeye cesaret edemediği problemi en insancıl yöntemle çözeceğiz. Sayın Mansur Yavaş'ın “Başkentte Her Can Değerlidir" sözüyle çıktığımız bu yolda tüm Türkiye'ye ve dünyaya örnek olacağımıza inanıyorum.

Gelişmiş ülkeler dahil sokak hayvanları probleminin çözümünün dünyada en kabul gören yöntemi ötanazi yani öldürme olduğu, maalesef bilinen bir gerçek. Paylaşılan rakamlar korkunç. Amerika bu konuda da liderliği kimseye bırakmıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki barınaklarda her yıl 3 milyondan fazla kedi köpek, öldürülüyor!

AB ülkeleri net ötanazi sayısı vermemekle beraber Avrupa'da halen 100 milyon sokak hayvanı olduğunu rapor ediyorlar. Bu inanılmaz sayıda kedi köpeğin başına neyin geldiğini, geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Sözde gelişmiş, medeni ülkelerin yaygın olarak uyguladıkları ötanazi yöntemi de çok tanıdık, bir o kadar da zalimce "Gaz Odaları" Radikal eylemleri ile tanınan Peta isimli hayvan hakları örgütünün bile inanılmaz bir şekilde ötanaziyi savunduğu günümüzde kısırlaştırma ile bu problemin çözümü bazıları için hayal olabilir. Ancak biz bu hayali başaracağımıza inanıyoruz. Şimdilik belki küçük bir adım attık ama toplumumuzdan, hayvanseverlerden ve veteriner hekim meslektaşlarımdan alacağımız destekle, bu hayali gerçekleşeceğimize inanıyorum.

Ülkemizde sokak hayvanlarının sayısı ile ilgili net bir rakam yok ancak tahminimiz 1 milyondan fazla olduğu yönünde. Bunun yarısının kedi, yarısının köpek olduğunu varsayılıyor. Yeri gelmişken sokak hayvanı kelimesini hiç sevmiyorum. Onlar sokağın, caddenin, mahallenin, şehrin, ülkenin kedisi, köpeği. Onlar bu topraklarda aynı havayı soluduğumuz canlar. Onlar Avrupa vebadan kırılırken bizi koruyan canlar. Onlara en azından vefa borcumuz var... Ülkemizin yaşadığı her türlü olumsuzluğa rağmen dimdik ayakta kalması, onların, yani “Sokağın Kedisinin”, “Sokağın Köpeğinin” yüzü suyu hürmetine olduğuna inanıyorum. Çünkü biz onları öldürmüyoruz. Bu yöntem kimsenin aklına bile gelmesin, vebali büyük olur. Yüzyıl önce onları Hayırsız Ada’ya attığımızda başımıza neler geldiği tarih kitaplarında yazıyor.

Kimse insanlar aç, her şey bitti sıra kedi köpeğe mi geldi demesin. Evet, sıra kedi köpeğe geldi ve problemi dünyaya örnek olacak, Türk milletine yakışacak şekilde en insancıl yöntemle, kısırlaştırma ile çözeceğiz.

Ankara’dan başlayacak bu proje inanıyorum tüm Türkiye'ye yayılacak. Önce diğer belediyeler, sonra devletimiz el atacak. Hayvan hastaneleri ile başlayan proje, 2 bini aşkın veteriner kliniklerinin de katılımıyla daha da büyüyecek. Tüm halkımız inanacak, hayvanseverler destek olacak, tüm meslektaşlarım canla başla katkıda bulunacak ve tüm dünya bu problemin çözümünün öldürmeden olabildiğini görecek.

Sevgi ve saygılarımla

Dr. Tarkan Özçetin
Veteriner Hekim

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER