YENİLER >

British Shorthair - Dr. Başak Tolga

British Shorthair  - Dr. Başak Tolga

GENEL ÖZELLİKLERİ

British Shorthair ırkı kediler bilinen en eski İngiliz kedi ırkıdır. Atalarının Roma dönemi evcil kedilere kadar uzandığı söylenir. Tarihte ilk defa, akıllı olmaları, fiziksel güçleri ve avlanma özellikleriyle dikkat çekmişlerdir. Günümüzde ise ‘avcılık’ özellikleri top yakalamanın ötesine geçemeyecek kadar geri planda kalmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında sayıları oldukça azalmıştır. Ancak 1980 yılı itibarıyla resmi olarak bir ırk olarak tanınmalarından sonra, artık İngiltere’de rastlanılan bir sokak kedisi değil, dünya genelinde yetiştiriciliği yapılan bir kedi ırkına dönüşmüştür. Onu, ‘Alice’in Büyülü Dünyası’ndaki Cheshire kedisine benzettiyseniz, bu konuda kesinlikle haklısınız!

Geniş kafatası, kısa burun, yuvarlak ve belirgin göz yapısıyla dikkat çekerler. Sağlam ve kaslı yapıya sahiptirler, göğüs geniştir ve tüyleri çeşitli renk ve desende olabilir. Genellikle kısa bacaklı ve iri patilidirler. Bu görüntüleri itibarıyla, kendilerini sevdirmeleri çok zor olmaz! 12 haftalık olduklarında anneden ayrı, mama ile beslenebilir bir yaşa gelmiş kabul edilirler.

En sık karşılaşılan British Shorthair kedilerin tüy rengi gri/mavidir ve bu ırklar ‘British Blue’ olarak bilinir. Tüy uzunluğuna göre British Shorthair ya da British Longhair olarak ayrılırlar.

Dişileri 4-8 kg, erkekleri 5-10 kg ağırlığında olabilir. Gelişim süreçleri genellikle 3 yaşına kadar sürer. Ömürleri; iyi bakıldıkları sürece 10-18 yıla kadar uzayabilir.

BAKIM

Ev ortamında bakımın temel unsurlarından biri de ‘tırnak bakımıdır’. Bu anlamda tırnaklar kısa tutulmalı, düzenli aralıklarla göz, diş ve kulak temizliği ihmal edilmemelidir. Ölü tüylerin uzaklaştırılması için ise, haftada iki veya üç kez fırçalanmak çok hoşlarına gider. Bu gereksinim özellikle kış tüylerinin uzaklaştırılması için bahar ayında artar. Söz konusu bakımları haftalık olarak kendiniz yapabilir ya da duruma göre hekiminizden yardım isteyebilirsiniz.

BESLENME

Tüm diğer kedilerde olduğu gibi obezite British Shorthair ırkı kediler için de istenmeyen bir durumdur. Beslenme dengeli olduğu ve düzenli egzersiz yaptırıldığı takdirde obezitenin önüne geçilebilir. Bu oyuncu kedilerin bir topun peşinde saatlerce koşmasını izlemek onlar için egzersiz iken; sizin için de bu bir keyif unsuru olabilir.

HİJYEN

Hijyen, hem ev halkının hem de kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu anlamda kedinizin kumunu haftalık olarak değiştirmeniz yerinde olacaktır. British Shorhair ırkı kediler bu konuda oldukça hassastır.

MİZAÇ


Genellikle ev ortamında rahat ve uyumlu tavır sergilerler. Aile fertleriyle sıcak ilişkiler kursalar da ‘kucak kedisi’ değildirler. Ancak yine de çevrenizde bulunmayı severler.

Ev ortamında köpeklerle aynı ortamda uyumlu bir yaşam sürdürebilirler. Çocuklarla ilişkilerinde iyi bir oyun arkadaşı olabilecekleri gibi, utangaç ve çekingen bir duruş sergiledikleri zamanlar da olabilir. Bu gibi zamanlarda, sizin onu oyuna zorlamanızdan ziyade, kendisinin size gelmesini beklemeniz daha iyi olabilir. Bu konuda, özellikle çocukları kedilerle kurdukları ilişkide sabırlı olmaları gerektiği konusunda uyarmanız önemlidir.

Mizaç kimi zaman kedi ırkından bağımsız karakteristik bir özellik de olabileceği için her ırk kediyi öncelikle benzer ırklarla kıyaslayarak fakat sonrasında ayrı birer birey olarak değerlendirmek gerekir. Bu bakımdan British Shorthair ırkı bir kedi için farklı yorumlarla karşılaşmanız mümkündür. Ancak talepkar olmayan bu kedi ırkına, ev ortamında alan tanıdığınız takdirde her kedi gibi o da kolay mutlu olmanın yollarını keşfeder. Bu bakış açısıyla, biz insanların kedilerden alacağı çok ders olduğunu söylemek yerinde olur...

Kaynaklar: http://cfa.org/Breeds/BreedsAB/BritishShorthair.aspx (Erişim tarihi: 02.01.2018)

http://cattime.com/cat-breeds/british-shorthair-cats (Erişim tarihi: 02.01.2018)

http://www.vetstreet.com/cats/british-shorthair (Erişim tarihi: 02.01.2018)

Keditörün Önerisi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER