Kedi Patisi Hakkında İlginç Bilgiler

Kedi Patisi Hakkında İlginç Bilgiler

Kedinizin bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır perdesi aralanıyor! İşte yuvarlak tüylü patilerin, mucize özellikleri..

Milyonlarca sinir reseptörünü içinde bulunduran patiler titreşim ve yer çekimi dedektörü gibi çalışırlar. Patilerde bulunan ter bezleri sayesinde her kedinin kendine has olan kokusu salgılanır. Kediler, yaşadığı her yere patilerinden salgılanan bu kokuyu bırakırlar ve bu sayede alanlarını işaretlemiş, kişiselleştirmiş olurlar. Yer çekimi hassasiyeti ve patilerinin yere sağlamca basması kedilerin kendilerini güvende hissederek doğru adımlar atmasını sağlar. Kedi patisi ile yürüdüğü, atladığı ve tırmandığı yerin bir haritasını oluşturur ve kendince bu yüzeyleri puanlayarak hareket taktikleri geliştirir.

Vücut ısısını ayarlar

Patilerde doğal sensörler vardır ve bu sayede kendi vücut ısılarını ayarlayabilirler. Kediler çok sıcak havalarda patilerini yalayarak kendilerini serinletebilir; soğuk havalarda ise sadece patilerini sıcak tutarak ısınabilirler. Patilerde ayrıca hem ısıya hem titreşime hem de dokunmaya ait hassas sinirler bulunur.

Sağ ya da sol patileri baskındır

Tıpkı insanlardaki gibi sağlak ve solak kavramı vardır. Kedilerin hangi patisini dominant kullandıklarını onu izleyerek anlayabilirsiniz.

Mutluluklarının sembolü patiler

Kedilerin patilerinde bulunan ter bezlerinden çıkan kokuları masaj hareketleri yaparak size bırakıyorsa, şanslısınız demektir. Annelerinden süt içerken yaptıkları bu davranışı size yapmaları, patileriyle sizi mucizevi bir şekilde işaretlemesidir. Bir de gırıl gırıl bir sesle bunu yapmaları, sizi ne kadar sevdiğinin, sizinle ne kadar mutlu olduğunun bir göstergesidir.

Kedi yürüyüşü

‘Catwalk’ yürüyüşünü hepimiz duymuşuzdur. Mankenlerin podyum yürüyüşlerine kedi yürüyüşü (catwalk) ismi verilmektedir. Kedilerin ayakları aslında patilerinin üstündeki kıvrıma kadar devam ediyor olsada yürürken patilerinin sadece uç kısmına basarlar yani aslında tırnakları üzerinde yürürler. Bu yüzden de çok asil görünen bir yürüyüş sergilerler. Bilim insanları bunu evrimin bir sonucu olarak gösteriyorlar. Bu sayede kediler avlarını korkutmadan yürüyebiliyor ve tehlikede hissettikleri durumlarda daha hızlı kaçabiliyorlar.

Patilerde yastık vardır

Kedilerin yüksekten düştüklerinde bile dik durabilmelerinin nedeni patilerinde bir çeşit hava yastığı bulunması. Kendi boylarının neredeyse 10 katına kadar yükseklikten atlayabilen kediler patilerindeki darbelerin etkisini azaltan bu destek sayesinde zarar görmezler. Ancak bu demek değildir ki her seferinde bu hava yastıkları işe yarasın. Yüksekten düşme vakalarında çok fazla ölümle sonuçlanma vardır. Evlerinizde cam ve kapılarınızda mutlaka tel kullanmalısınız.

Patilerin rengi değişir

Kedilerin patisinde bulunan yumuk yumuk, ten rengini belli eden yastıklarının renkleri cinsi ya da cinsiyeti fark etmeden değişkenlik gösterebiliyor. Siyah, beyaz, pembe hatta lila gibi renkte olabilen patilerin renklerini belirleyen etmense kendi tüylerinin rengi. 

Patilerinde kaç tırnak var?

Ön patilere baktığınızda parmak ucu gibi duran boğumlarda dört tane, onların biraz üzerinde bileğe yakın yerde duran damlacık tırnağı da dahil olmak üzere beş tırnak görebilirsiniz. Arka patilerde ise dört tırnak bulunur.

Temizlik için muhteşem patiler

Kediler için temizlik olmazsa olmazdır. Yüzünü, kulak arkasını, gözlerini patileri yardımıyla temizlerler.

Keditörün Önerisi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kediler Alemi

Kedi Hafızası

27.12.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kedilerin Vücut Kokusu

20.07.2021

Tüm kediciler biliyor ki; kediler temiz canlılar! Kendilerini yalayarak temizlerler. Bu sebeple ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER