YENİLER >

Kedicilerle Köpek İnsanları Arasındaki Fark

Kedicilerle Köpek İnsanları Arasındaki Fark

Wisconsin Waukesha'daki Carroll Üniversitesi'nde psikoloji doçenti olan Denise Guastello tarafından yürütülen yeni bir araştırma, “köpek insanları” ve “kedicilerin’’ kişiliklerinin birbirinden oldukça farklı olduğunu öne sürüyor.

Araştırmada köpek sever olduklarını söyleyenler daha canlı, daha enerjik ve dışa dönüktürler. Ayrıca kuralları yakından takip etme eğilimindedirler. Kediciler ise köpek severlere göre daha içe dönük, daha açık fikirli ve daha duyarlardır. Ayrıca kediciler, kurallara uymak yerine, soru sormayı tercih ederek, kurallara uymama eğilimindirler.  Araştırma kedicilerin, köpek severlere göre zeka konusunda daha yüksek puan aldığını gösteriyor.

Araştırmacı Guastello, kişilik farklılıklarından bazılarını, kedici veya köpek insanlarının tercih ettiği ortam türlerine bağlıyor. Guastello: "Köpek insanının daha canlı olması mantıklı çünkü dışarıda olmak, insanlarla konuşmak, köpeklerini gezdirmek isteyecekler. Oysa daha içe dönük ve duyarlıysanız, belki daha çok evde kitap okuyorsunuzdur ve kedinizin yürüyüşe çıkması gerekmez."

Araştırmacılar 600 üniversite öğrencisini araştırdı ve kendilerini köpek sever mi yoksa kedici mi olarak tanımlayacaklarını ve evcil canlılarında en çekici neyi bulduklarını sordular. Katılımcılar ayrıca kişiliklerini değerlendirmek için bir dizi soruyu yanıtladı.

Araştırmacılar, kediciden daha fazla köpek sever olduğu söylendi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ı kendilerini köpek insanı olarak tanımlarken, yüzde 11'i kedici olduğunu söyledi. Geri kalan katılımcılar bir taraf belirtmedi. Köpek severler, köpekleriyle çok iyi arkadaş olduklarını söylediler. Kediciler ise, kedilerinin onlara olan sevgisini, sevdiklerini söylediler.

Guastello, çalışmanın üniversite öğrencilerinden oluştuğu için sonuçların diğer yaş gruplarında geçerli olup, olmadığının bilinmediğini söyledi. Ancak daha önceki çalışmalarda da benzer bulgular vardır. 2010'da 4500'den fazla kişiyle yapılan bir araştırmada, köpek severlerin daha dışa dönük ve vicdani olma eğiliminde olduğu bulunmuştur.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

23.08.2021

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER