Kedicilerle Köpek İnsanları Arasındaki Fark

Kedicilerle Köpek İnsanları Arasındaki Fark

Wisconsin Waukesha'daki Carroll Üniversitesi'nde psikoloji doçenti olan Denise Guastello tarafından yürütülen yeni bir araştırma, “köpek insanları” ve “kedicilerin’’ kişiliklerinin birbirinden oldukça farklı olduğunu öne sürüyor.

Araştırmada köpek sever olduklarını söyleyenler daha canlı, daha enerjik ve dışa dönüktürler. Ayrıca kuralları yakından takip etme eğilimindedirler. Kediciler ise köpek severlere göre daha içe dönük, daha açık fikirli ve daha duyarlardır. Ayrıca kediciler, kurallara uymak yerine, soru sormayı tercih ederek, kurallara uymama eğilimindirler.  Araştırma kedicilerin, köpek severlere göre zeka konusunda daha yüksek puan aldığını gösteriyor.

Araştırmacı Guastello, kişilik farklılıklarından bazılarını, kedici veya köpek insanlarının tercih ettiği ortam türlerine bağlıyor. Guastello: "Köpek insanının daha canlı olması mantıklı çünkü dışarıda olmak, insanlarla konuşmak, köpeklerini gezdirmek isteyecekler. Oysa daha içe dönük ve duyarlıysanız, belki daha çok evde kitap okuyorsunuzdur ve kedinizin yürüyüşe çıkması gerekmez."

Araştırmacılar 600 üniversite öğrencisini araştırdı ve kendilerini köpek sever mi yoksa kedici mi olarak tanımlayacaklarını ve evcil canlılarında en çekici neyi bulduklarını sordular. Katılımcılar ayrıca kişiliklerini değerlendirmek için bir dizi soruyu yanıtladı.

Araştırmacılar, kediciden daha fazla köpek sever olduğu söylendi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ı kendilerini köpek insanı olarak tanımlarken, yüzde 11'i kedici olduğunu söyledi. Geri kalan katılımcılar bir taraf belirtmedi. Köpek severler, köpekleriyle çok iyi arkadaş olduklarını söylediler. Kediciler ise, kedilerinin onlara olan sevgisini, sevdiklerini söylediler.

Guastello, çalışmanın üniversite öğrencilerinden oluştuğu için sonuçların diğer yaş gruplarında geçerli olup, olmadığının bilinmediğini söyledi. Ancak daha önceki çalışmalarda da benzer bulgular vardır. 2010'da 4500'den fazla kişiyle yapılan bir araştırmada, köpek severlerin daha dışa dönük ve vicdani olma eğiliminde olduğu bulunmuştur.

03/10/2021

Keditörün Önerisi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Mırlar?

09.02.2022

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kediniz Neden Oynamıyor?

18.05.2023

Kedinizin oyun oynamadığını ve uzun saatler uyuduğunu fark ettiniz. Elbette bu davranışı ...

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

13.10.2022

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...