YENİLER >

Çocuklara Sevgiyi Hayvanlarla Öğretin

Çocuklara Sevgiyi Hayvanlarla Öğretin

Çocuklar hayvanları merak eder, onların peşinden koşar ve iletişim kurmak isterler. Çocukları hayvanlardan korkutmak ve soğutmak yanlış bir davranıştır.

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak onların çevreye, insanlara ve dünyaya saygılarını arttırır. Çocuklar ve hayvanlar arasında olan ilişkiyi kuvvetlendirecek, çocuklara hayvan sevgisini öğretecek 5 yöntemi sizler için derledik.

Bırakın, kendisi yapsın!

Eğer siz çevrenizde ki hayvanlara duyarlıysanız, çocuğunuzda sizi rol model alacaktır. O da çevrede ki hayvanları merak edecek ve onlara karşı duyarlı olmayı öğrenecektir. Sokaktan bir hayvan sahiplenmek isteyebilir, ona bu fırsatı vererek hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz. Çocuğunuza hayvanlar için birşeyler yapması konusunda fırsat verin. Bırakın, kendisi sokak hayvanlarına yemek versin!

İletişim çok önemli…

Çocuklarınızla iletişim kurarken, hayvanlar hakkında söylediğiniz her söz oldukça önemlidir. Bir köpekten korkup kovmanız veya ‘böcekleri sevmiyorum’ gibi kurduğunuz cümleler onların bilinçaltında kalacaktır ve sizi taklit edeceklerdir.

Hayvanları anlatan kitapları okuyun

Hayvanlar hakkında hem ilgi çekici, hem onları tanıtıcı özellikte olan hikaye kitaplarından çocuklarınıza okuyabilirsiniz. Bu onların merakını arttıracak ve hayvanları sevme konusunda onları teşvik edecektir.

Tüm hayvanları tanımasını sağlayın

Doğa yürüyüşü, çiftlik gibi alanlarda ona hayvanları tanıtın. Hayvanların zararsız olduğunu ve insanların yardımlarına ihtiyaçları olduğunu bilmeli. Zararsız ve korkulacak bir şey olmadığını anladığında sevgisi artacak ve hayvanlarla arasında kuvvetli bir bağ olacaktır.

Yardım etmeye teşvik edin

Sokakta yaşayan tüm canları tanıması, sevmesi ve onlara yardım etmesi için teşvik edin. Siz yapın, oda sizden görüp öğrensin. Sokakta yaşayan hayvanlara beraber mama vermek, barınak ziyareti yapmak ve sahiplenme konusunda duyarlı olmak hayvanları sevmesi konusunda etkili olacaktır.

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak sizlerin elinde olan bir görevdir. Kedileri, köpekleri, kuşları ve tüm hayvanları ürkütmeden, korkutmadan sevmelerini sağlayın. Bu onların ileriki yaşların da ne kadar bilinçli, duyarlı ve faydalı bireyler olacaklarının göstergesidir.

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER