TIRAŞLI TÜYLER BAKIMLI KEDİCİKLER

TIRAŞLI TÜYLER BAKIMLI KEDİCİKLER

Kediciler, aşırı tüy dökme, cilt sorunları ya da hava sıcaklıklarındaki değişimlerin kediler üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle kedilerini düzenli olarak tıraş ediyor ya da ettiriyor. Kedi tıraşı özellikle bazı ırklarda tüy topaklarının ve onlara bağlı yaşanan sağlık sorunlarının engellenmesi açısından oldukça önemli bir işlemdir. Fakat bu işlemi yapılırken özenli ve dikkatli olmak gerekir.


Kedicikler bu işlem esnasında stres yaşayabilir, tedirgin olabilir, aşırı hareket edebilir. Hem duygusal hem de fiziksel olarak zarar vermemek adına tüy tıraşını profesyonel birinden yardım alarak yaptırmak çok önemlidir.

Kedi tıraşı nasıl yapılır? sorusuna cevap arayanlar için çok farklı kaynaklar ve cevaplar olduğunu söylemek mümkün. Öncelikle tıraşın nerede ve kim tarafından yapılacağı bu sorunun cevabında büyük öneme sahiptir. Profesyonel olarak bu işi yapan kişilerin hem deneyimli hem de eğitimli olması gerekir. Eğer evde tıraş yapılacaksa da bu konu ile ilgili gerekli araştırmaların yapılması, uygulama görsellerinin ve videolarının incelenmesi önemlidir. Bunların yanı sıra sürece hazırlık aşaması ve tıraş esnasında dikkat edilmesi gerekenleri de bilmek gerekir. Kedinizin tıraş edilmesi gerekiyorsa ya da sürece göre karar verecekseniz kedi nasıl tıraş edilir? Sorusunun cevabı içeriğimizde.

Kedi Tıraşında Hangi Ekipman Kullanılmalı?

Kedi tıraşı nasıl yapılır? sorusunu sorarken öncelikli olarak bu işlem esnasında kullanılacak ekipmanların doğru şekilde belirlenmesi gerekir. İnsanlar için geliştirilmiş tıraş makinelerinin kediler için kullanılabileceği düşünülür ancak bu şekilde bir kullanım tercihi önerilmemektedir. İnsan ile kedinin aynı tıraş makinesi kullanmasının hijyenik sorunları olabileceği gibi insanlar için tasarlanmış bir ürünün kediler üzerinde işe yaramaması, kedinin canını yakması ya da uzun tüyleri hızlıca çekmesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Böyle bir durumda yaralanma riski ortaya çıkar, kedinin tıraş edilmesi zorlaşır ve olası yaralanmalar kedinin bu süreçten normalden çok daha fazla korkmasına neden olur. Kediler için özel olarak üretilen tıraş makineleri oldukça sessiz çalışırlar. Kedi tüyleri için özelleştirilmiş tasarımları sayesinde tıraşın kolayca yapılması mümkün olur. Kediniz için tıraş makinesi seçerken kedinin tüy yapısını ve ırkını göz önünde bulundurmanız gerekir. Mıknatıslı motora sahip makineler çok sessiz oldukları için tıraştan korkan kediler için tercih edilebilir. Kısa ve orta uzunluktaki tüylere sahip kediler için mıknatıslı motora sahip ürünler tercih edilebilir.

Evde Kedi Tıraşı

Kedi tıraşı yapmak kolay bir işlem değildir ancak kedinin karakterine göre süreç farklılaşabilir. Bu yüzden hem kedinin karakterine hem de kedi ile kurulmuş olan güven ilişkisine bağlı olarak karar verilmesi gerekir. Özellikle daha önce evcil hayvan beslememiş ve bu konuda deneyimsiz olan kişilerin evde kedi tıraşı yapmadan önce araştırma yapması önemlidir. Ayrıca uygulama ile ilgili profesyonel destek alınabilir.

Tıraş Öncesi Hazırlık Mutlaka Yapılmalı

Tıraşa başlamadan önce kedinin sakin olması çok önemlidir. Kediler yabancı nesnelerden, gürültüden ve zaman zaman kendilerine dokunulmasından pek hoşlanmazlar. Bu nedenle kedinin tıraş öncesinde hazırlanması önemlidir. Öncelikle kedinin tıraş makinesine alışması ve tehdit unsuru olmadığına ikna olması gerekir. Böylelikle uygulama esnasında yaşanabilecek olumsuzlukları azaltmak mümkün olur. Kediciğinize tıraş makinesini çalıştırmadan önce ve çalıştırdıktan sonra ayrı ayrı tanıtın. Makineye dokunmasına, koklamasına ve keşfetmesine izin verin. Bu esnada tıraş işlemini kolaylaştırmak için tüylerini güzelce fırçalamanız gerekir. Tüylerde dolaşma varsa tarayıp açmak, gerekiyorsa tüy açıcı sprey yardımı ile canını acıtmadan tüyleri çözmek tıraşı kolaylaştıracaktır.

Kedi Tıraşında Makas Kullanmak

Bir çok kedici bu işlemi makas ile yapıp yapamayacağını da merak ediyor. Makas sadece tüylerin boyunun kısaltılmasına yardımcı olacağı için tıraşın sonuçlarına yakın bir sonuç vermeyecektir. Ancak kedi uzun tüylüyse tıraşı kolaylaştırmak ve sürenin azalmasını sağlamak için makas ile önceden tüyleri kısaltmak iyi bir seçenek olabilir. Uzun tüylü kediciklerde önce makas ile tüyleri kısaltıp, ardından tıraş etmek daha sağlıklı olacaktır.

Tıraş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüylü dostunuz, tıraş makinesi ile tanıştıktan ve makineye alıştıktan sonra; tarama ve tüy kısaltma işlerini de yapınca artık tıraş sürecine başlayabilirsiniz. Bu işlem esnasında kedi tıraşını kolaylaştıracak yöntemler vardır. Kedinin cildini gergin tutmak işlemin kolay olmasını sağlayacaktır. Ayrıca tıraş yaparken başka birisinden yardım almak da özellikle işlemi ilk kez yapacak kişiler için oldukça yardımcı olacaktır. Tıraş uygulamasında kedinizi nasıl tuttuğunuz da çok önemlidir. Bu nedenle farklı rehber içeriklerden yardım ederek tıraş esnasında kedinin en iyi nasıl tutulacağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca tıraş esnasında kedinin tırmalama hareketlerinden korunmak için uzun ve kalın bir eldiven giymek de hem kediniz hem de sizin için daha güvenilir bir tıraş deneyimini mümkün kılar. Tırmalama esnasında canınız yandığında herhangi bir yaralanmaya sebebiyet vermemek açısından bu tür önlemlerle tıraş yapmanız daha sağlıklıdır. Her kedi kendine özgü bir karaktere sahiptir. Bu nedenle de kedinizi tıraş etmeniz gerekiyorsa süreçle ilgili veteriner hekiminizle konuşabilir, daha önce kedi tıraşı yapan kedi sahiplerinden fikir alabilirsiniz. Ayrıca kediniz kendisine dokunulmasından hoşlanmıyor, tüylerinin taranmasına bile karşı çıkıyorsa bu tür bir işlem için profesyonel destek alarak sürecin hem sizin hem de kediniz için kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

03/08/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...

Kediler Alemi

KEDİM İLE İLK GÜN

20.07.2023

Kedinizi evinize ilk getirdiğiniz gün ve hatta ilk an, özel olduğu kadar dikkat gerektiren ...

Kedi Dili Ve Edebiyatı

03.06.2023

Ailemizin biricik yaramaz çocuğunun bizlere öğrettiği ne çok şey var aslında. Her biri ...

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...