YENİLER >

Yeni Kedinizin Sizi Hemen Sevmesini ve Güvenmesini İster Misiniz? Onları Nasıl Gülümseteceğinizi Öğrenin

Yeni Kedinizin Sizi Hemen Sevmesini ve Güvenmesini İster Misiniz?  Onları Nasıl Gülümseteceğinizi Öğrenin

Bir kedinin güvenini kazanmak zaman alabilir. Çoğunlukla eve yeni gelen kediler ürkek ve güvensiz davranışlar gösterme eğiliminde olurlar. Siz yakınlaşmak istedikçe onlar kaçar, saklanırlar. Bununla birlikte, Birleşik Krallık'taki bilim insanları aranızdaki bağın daha hızlı gelişebileceği bir yol keşfettiler "Gözlerinizi Kısmak"

Yavaşça göz kırpma fikri, kedi sahipleri ve sevenler için yeni bir şey olmasa da, ilk kez yavaşça göz kırpmanın faydaları davranışsal olarak incelendi. Bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, 21 kedi kendi bölgelerinde evlerinde denendi. Üç metreden daha uzak olmayan bir yerde, sahipleri ya evcil hayvanlarının önünde yavaşça göz kırpacak ya da onları tamamen görmezden gelecekti.

Çalışma, kedilerin, kendilerine ilk yapıldığında sahiplerine gözlerini kısma eyleminin olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Sahipleri tarafından görmezden gelinen kedilerin, sahipleriyle etkileşime girme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktü. Bilim ekibi daha sonra aynı deneyi farklı bir kedi grubu üzerinde denedi. Bu sefer aynı deneyi tek bir değişken ile test ettiler: kedinin sahibi yerine bir yabancıyı kullanarak.

Gözlerini kırpıştıran kedilerin yabancıya yaklaşma olasılığı, hiç kabul edilmeyenlere göre önemli ölçüde daha yüksekti. Yaklaşan etki, kedilerin insanların etrafında olmaktan hoşlanıp hoşlanmadığını belirlemede anahtar gibi görünüyor.

Kedilerin uzun bakışları tehdit edici bulabileceği uzun zamandır söyleniyor, bu da yavaş göz kırpmanın neden işe yaradığını anlamlandırıyor. Gözlerin kısılması ve hareketin tekrarı, kediye önündeki insanın bir tehdit olmadığı işaretini veriyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER