Kediler neden evden kaçar?

Kediler neden evden kaçar?

Kedilerinin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında gelir. Kediler, dış kapı, pencere gibi açık kalan alanlardan sessizce çıkıp gidebilirler. Evde çok mutlu olan, kendini o eve ait hisseden kedilerde bu kaçma eğilimi görülmektedir. Ama neden?

Kedinizin evden neden kaçmak istediğini tespit etmek en önemli faktördür. Kediniz için en güzel ortamı sağlamanız, güvenli alan oluşturmanız bazen onlar için yeterli gelmez ve her buldukları açıklıktan dışarıya kaçmak isterler. Bunun birçok nedeni olabilir.

Kediler evden neden kaçar?

Evcil kedilerin içgüdüleri, vahşi doğada yaşayan kedilere oranla daha az baskınlık gösterse de bu içgüdülerin tamamen yok olduğunu varsaymak büyük ve hatta tehlikeli bir yanılgı olabilir. Ev ortamında aç kalmayan kedileriniz yine de avlanma içgüdüsüyle yaşar ve bu yönde hareket etmek isterler.

Keşif onlar için vazgeçilmez bir duygudur. Kediler çok meraklı canlılardır. Her an yeni şeyleri tanımak isterler. Uçan, kaçan her şeye merakları vardır. Bir keşfe çıkmak için evden her an kaçmaları mümkündür.

Kaçmak istemelerinin bazen en önemli nedeni çiftleşme dürtüsüdür. Kızgınlık dönemine girdiklerinde kediler dışarıya çıkmak isterler. Onları kontrol altında tutmak her zamankinden daha zor hale gelebilir.

Evden kaçmaya çalışan kedileri durdurma yolları

Kedinizi bu yönde eğitmeye çalışabilirsiniz. Bu gibi kaçma durumlarında ona ‘hayır’ derseniz yaptığı harekete tepki gösterdiğinizi anlar. Eğer eyleme devam ediyorsa ellerinizi bir kere çırpabilirsiniz. Gitmesine izin vermediğiniz kedinize eve döndüğü için bir ödül maması vermelisiniz. Bu onun evde olmasının doğru bir davranış olduğunu kavramasına neden olacaktır. Sonuçta onun için en güvenli alan evidir.

Evde onların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayın, dışarda keşif yapma isteği durulacak, evde keşif yapmanın keyfine varacaktır. Kediniz biraz heyecan istiyor!

Tüm güvenlik tedbirlerini almanız gerekmektedir. Kapı, cam kapalı olduğundan emin olunmalı, pencere, balkon gibi yerlerde mutlaka tel şeklinde güvenlik önlemi alınmalıdır.

Son olarak, kedilerin evden kaçmalarının en büyük sebeplerinden bir tanesi de çiftleşme içgüdüsüdür. Kediniz kızgınlık dönemine girdiği zaman evden kaçıp çiftleşmek için başka bir kedi aramaya çıkabilirler. Bu durumun önüne geçmek istiyor ve kedinizin evden kaçmasını istemiyorsanız, kedinizi geç kalmadan kısırlaştırmalısınız.

09/05/2024

Keditörün Önerisi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kediler Alemi

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kedici & İlber Ortaylı

23.06.2022

Kedici Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Tarkan Özçetin, kedilere olan sevgisini bildiğimiz ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...