Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış seviyelerine ulaşabilen kedi fobisini yenmek mümkün. Kişi bir kediyle karşılaşınca bir tehdit ve tehlike algısı içine girer, nefes alamama, çarpıntı, titreme, soğuk terleme, ateş basması, ve aşırı gerginlik gibi fiziksel tepkiler verir, o ortamı bir an önce terk etmek ister. Bu korkunun tıpta bir adı da var: “AİLUROFOBİ” yani “kedi fobisi”

Kedi fobisi sebepleri

Kedi fobisi küçük yaşlarda tetikleyen davranışlardan ortaya çıkmış olabilir. Çocukken birinin size dokunma hasta olursun, tırmalar, ısırır gibi bilinç altınıza yerleştirdiği sözler sizde travma yaratmış olabilir. Veya çocuk yaşlarda bir kedi tarafından ısırılmak, tırmalanmak o korkunun yetişkin yaşlarda da devam ettiğini gösterebilir. Fobiler insanı rahatsız ettiği gibi aynı zamanda kısıtlayıcıdır. Özellikle hayvanlara olan fobi yaygın görülmektedir. Özellikle tüylü, dişli ve kuyruklu hayvanlara olan fobi çok yaygındır.

Kedi fobisinin tedavisi var mı?

Kedi fobisi yaşayanlar, kısa sürede ve bir daha tekrarlanmayacak şekilde düzelebiliyor.  Kişinin kafasındaki ürkütücü kedi imajının aslında başka bir korkunun simgesi olduğu kişiye anlatılıp korkuyu duyarsızlaştırma terapileri bu konuda etkili. Bazı vakalarda hipnoz yöntemleri uygulanabiliyor. Adım adım kedilere olan korku ve ön yargı tedaviyle bu şekilde iyileştirilebilir. Kısa süreli terapinin sonunda kucağına kedi bile verildiğinde rahatsızlık duymamaya başlayan örnekler var. Hatta tedavilerin sonrasında evde kedi beslemeye başlayanlar bile oluyor. Eğer siz ya da yakınlarınız kedi fobisinden muzdaripse alanında uzman hekimlerden yardım alarak bu korkuyu yenebilirsiniz.

17/09/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerin Gizli Dili

09.05.2022

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama ...

Kedilerde Kan Grubu

25.04.2023

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Alemi

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

Kediler Neden Tırmalar?

09.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...