YENİLER >

İguanalarla İlgili İlginç Bilgiler

İguanalarla İlgili İlginç Bilgiler

İguanalar tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür.  İguanalar, Amerika’nın tropikal bölgelerinde yaygındır. Ayrıca Madagaskar’da yaşayanları da vardır. İguanalar ağaçlarda yaşarlar. Uzun kuyruklara sahiptir. Kuyruklarıyla beraber ölçüldüklerinde boyları 2 metreye kadar çıkabilir. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır ve tehlikeleri savuşturmak için kuyruklarını kırbaç gibi kullanırlar. Dişileri 3-4, erkekleri 3-5 yaşlarında üreme çağına gelir. Çiftleştikten 65 gün sonra dişi yumurtayı bırakır. 10 ila 30 adet yumurta bırakabilir. İguanalar 2 buçuk-3 kilo arasında ağırlığı değişebilir. İguanaların genellikle 18-20 yıl arası yaşam ömrü vardır.

İguanalar hakkında bunları biliyor muydunuz?

Çok iyi yüzücüdürler.
Yukarıdan gelen saldırıları görebilecekleri üçüncü bir gözleri vardır. Fakat bu göz, flu görür. Çok keskin dişlere sahiptirler.
Otçul canlılardır.
Banyo yapmak zorundadırlar.
Vahşidirler, evcilleşmeleri zaman alır.
İguanalar tehlike anlarında yüksekten kendilerini suya atıp avlanmaktan kurtulurlar. Çok ilginçtir ki bu canlılar su altında 30 dakika nefes almadan saklanabilirler.

İguanalar evcilleştirilir mi?

İguanalar geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evde bakım ve evcilleştirme süreçleri zordur. Onlara sağlayacağınız teraryum, iguananın türüne göre değişir. Örneğin, yeşil iguanalar küçük türler değildir ve onlar için büyük bir yaşam alanı sağlamalısınız. Bu farklı canlılara evinizde doğal ortamlarına benzer bir ortam sağlarsanız çok mutlu olacaktır. Güneşe ihtiyaç duyan iguanalar, saatlerce güneşlenebilir. İyi bir yüzücüdür ve yüzmek için bir alana ihtiyaç duyacaktır. 25 derecenin altına düşmeyen bir yaşam alanına sahip olmalıdır.

Beslenme

İguanalar otçul canlılardır. Ağaçlardaki yeşil bitkileri, otları, yaprakları, çiçekleri, sebze ve meyveleri yerler. Evde beslenen iguanalara ise marul, salatalık, roka, dereotu, brokoli, lahana, biber gibi yeşil sebzeler ile havuç, domates, mantar gibi sebzeler de verilebilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Kediler Alemi

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER