Kim Kimi Eğitiyor? - Alp Akoğlu

Kim Kimi Eğitiyor? - Alp Akoğlu

Kedileri biraz olsun tanıyorsanız yapmak istemedikleri bir şeyi onlara yaptırmanın, onları eğitmenin ne kadar zor, hatta çoğu zaman mümkün olmadığını bilirsiniz. Benzer şekilde, sizden istediklerini almak için de sabırla her yolu denerler ve bunda da çok başarılı oldukları söylenebilir. Current Biology adlı dergide yayımlanan bir çalışma bunu destekliyor. Bir kedi, mama zamanı geldiğinde yüksek sesli miyavlamanın yanı sıra mırıldar. Bu ses insanlar için o kadar rahatsız edici olabilir ki genellikle kedi kazanır.

Kediniz sabah erkenden sizi uyandırmaya geldiğinde genellikle sadece mırıldar. Ancak kedi sahipleri çok iyi bilir ki normalde rahatlatıcı bir etkisi olan mırıldama, sabah uykunuzda duymazdan gelemeyeceğiniz kadar rahatsız edicidir. İngiltere’nin Sussex Üniversitesi’nden hayvan davranışları uzmanı Karen McComb, kedisinin sabahları yemek vermesi için onu mırlayarak uyandırmasından yola çıkarak bu durumu araştırmaya karar vermiş. Araştırdıkça, başka kedilerin de aynı davranış içinde olduğunu öğrenmiş. McComb, araştırmasında 10 kedinin sevilirken ve ayrıca yemek isterken çıkardığı mırıldama seslerini kaydetmiş ve kedisi olmayan 50 farklı gönüllüye dinletmiş. Gönüllülerin büyük çoğunluğu kedilerin yiyecek isterken çıkardığı mırıldama seslerinin daha sevimsiz olduğunu söylemiş. Yiyecek isteyen bir kedinin mırıldamasının akustik incelemesi sonucunda, bu sesin içinde bir bebeğin ağlaması sırasında çıkan sese benzer, tiz bir sesin saklı olduğu ortaya çıkmış.

Bebekler bu tiz tonda ağladığında annelerine “beni acilen besle” mesajı verir. Bu ses laboratuvarda kedi mırıldamasının kaydından çıkarıldığı zamansa gönüllüler sesin rahatsız edici olmadığını belirtmişler. Aslında normal bir mırıldamanın içinde de bu tiz ses var. Ancak fark edemeyeceğimiz kadar düşük. Evcil kediler, dikkatimizi çekebilmek için bunu abartmayı öğreniyorlar. Çok sevimli olmasa da, bu ses insanlara bir miyavlamadan daha az rahatsız edici geliyor. Kedi de bunu kullanarak, yani odadan atılma riskini göze almayarak bu şekilde mırıldamayı tercih ediyor. Haberin başında, insanların kedileri eğitmesinin, onlara istediklerini yaptırmasının pek mümkün olmadığından söz etmiştik. Öyle görünüyor ki kediler bu konuda sıkıntı yaşamıyorlar; çünkü insanlara istediklerini yaptırmanın yollarını bulmakta ustalar.

27/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Muhabbet Kuşu Eğitimi

11.11.2021

Muhabbet kuşları varlıkları ile hayatımızı güzelleştiren, kendilerine has özellikleri ile ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Güzellik Uykusu

20.06.2023

Uyku, canlılar için en doğal dinlenme biçimlerinden biridir. Kedilerin ise günlük ...