Bilim İnsanları, Kedi Dilini Model Alan Bir Saç Fırçası Geliştirdi

Bilim İnsanları, Kedi Dilini Model Alan Bir Saç Fırçası Geliştirdi

Atlanta'daki Georgia Teknik Araştırma Enstitüsü'nde bir araştırmacı kedi dilini tasarımına esin kaynağı olduğu geleceğin saç fırçasını geliştirdi.

Georgia Tech Research Institute'den Aleksis Noel isimli araştırmacı, kedi dilininin yapısını temel alan bir saç fırçası geliştirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Noel, "Doktora çalışmalarıma ara verdiğim dönemde, evimdeyken ailemizin kedisi Murphy, dizimin üzerinde duran mikrofiber örtünün üzerine oturmaya karar verdi.Bir nedenden ötürü Murphy, örtünün lezzetli koktuğunu düşünerek yalamaya karar verdi. Örtüyü yalamaya başladığın ise dili kumaşın ilmiklerine sıkıştı" dedi.

Noel, "Öncelikle nasıl oldu da dili takılıp kaldı diye düşünmeme neden oldu. Kedilerin dillerinin zımpara kağıdı gibi olduğunu düşünürdüm. Laboratuvara döndüm, bir şekilde dondurucumuzda bir kedi dili vardı ve bu dile mikroskop altında biraz daha yakından baktım. Herşey bu noktada başladı" dedi.

Noel, "Aslında kedi pençesine çok benzer yani üstte de, altta da kavisli bir şekle sahipler. Fakat kedi pençelerinden farklı olarak, gerçekte dikenin en altında U şeklinde bir kanala sahipler"

'DİKENSİ DOKU, KEDİLERİN KENDiSİNİ TEMİZLEYEBİLMESİNDE KİLİT ROL OYNUYOR'


Noel, dikensi dokunun, tükürük salgısının kalın tüy tabakasından deriye doğru iletimini sağlamak suretiyle kedilerin kendilerini temizleyebilmesinde kilit bir rol oynadığına inanmakta.

Bir deney gerçekleştirmek için kedinin dilini tüyleri üzerine bastırdığında, sıvının içeride nasıl kaldığını görmek için dikenlerin ucuna yiyecek boyası damlatan Noel, dikenler olmadan kedilerin tükürük salgılarının derilerine ulaşamayacağını keşfetti.

Kedi diline benzer dikenlerle kaplanmış bir fırça yaratmak için üç boyutlu yazıcı kullandıklarını belirten Noel, "Böylece sıvının saç köklerine dağılımının gerçekleşebileceğini göstermek için kedinin tüylerini temizlemede kullandığı yöntemi taklit edip edemeyeceğimizi görmek amacıyla kedi dilinden esinlenen bir saç fırçası yaptık" dedi.

'TEMİZLİK TEKNOLOJİSİNDE YENİ ÜRÜNLERİN ORTAYA ÇIKIŞINA NEDEN OLABİLİR'

Noel, "Kedi dili araştırması, yeni temizlik teknolojilerinin ortaya çıkışında neden olabilir veya evcil hayvanlarınızın kürklerine, derilerine ilaç sürme yöntemlerinde değişim sağlayabilir" açıklamasında bulundu.

Araştırmacı, bu ürün için bir patent başvurusunda bulunacağını açıkladı.

09/06/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

14.06.2022

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kediler Alemi

Siyam Kedisi

03.04.2022

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER