YENİLER >

Jyotish - Ferhan Yüksel

Jyotish - Ferhan Yüksel

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı sürdürürüz. Algıladığımız III. Boyutta yani maddi dünyamızda, yaratılmış olan, an be an her bir zerre tarafından tezahür ettirilen yaşam döngüleri büyük kütlelere sahip 9 gezegenin çekim etkisi altındadır.

Bu kozmik oyunun doğası kadim medeniyetler tarafından bildirilmiş, günümüze kadar gelmiştir. Ayurveda’da bahsedilen JYOTİSH geleneğinde, kehanet sanatı anlatılmaktadır.

Jyotish, iç ışığı demektir, canlı varlıkların içindeki sonsuz Nur’u ortaya çıkartma, anlama, bilme neticesinde, geçmiş, gelecek, kader, hayat amacı, varlık nedeni üzerine kehanetler gösteren yorum sanatıdır. Güneş sisteminin çekim alanında olup biten matematiksel düzeni, geometrik yaşamsal ve ruhsal açılımları sembol bilimi kullanarak ifade etme sanatıdır.

Rakamsal yorumlarda tüm hesaplamalar 9 rakam ile yapılmaktadır, sonraki tüm döngüler sadece birbirinin tekrarıdır, hayatlar gibi.... Basit bir toplama çoklu haneler tek sayıya indirilir ve çok derin düzeylerde ifade bulur, bunun nedeni sıfırdır.

Sır Sıfır’dadır. Sıfır sonsuzluğun simgesidir. Ayurveda sıfırı “sunya boşluk” olarak tanımlar. Sıfır soyuttur ve tek başına herhangi bir değere sahip değildir, yani aslında yoktur.

Ama 1 den 9 a kadar herhangi bir rakam ile eşleştiğinde aritmetik bir çokluğa neden olur.

Sıfır, maddi dünyanın ötesini anlatır. Mistik sonsuzluktur. Bu bakış açısından ötürü jyotish, zaman döngüleri içinde sıfır noktasını önemser.

0, 1 e eklenirse 10 olur, 11 12 diye devam eder, her bir sayı yeni bir açılımdır, yeni yeni olaylar, insanlar, hayvanlar, düşünceler, eylemler devreye girer, genişler, büyür ama gerçekte yine de var olmayan bişeydir. Kaybolup giden hayatlarımız, bireyselliklerimiz gibi...

Günümüz takvim sistemine ve kullandığımız 24 saatlik zaman dilimine göre ifade etmek gerekirse 10. 10. 2010 tarihinde hayat bulmuş bir kedi, diğer kedilere göre çok farklı kadersel olaylar yaşıyordur.

Çünkü çok fazla sıfır boşluk onu biraz talihsiz yapar, yemek ve yaşam için daha çok çabalamak zorunda kalır, daha fazla hastalık, kaza gibi durumlarla baş etmek durumundadır, dolayısı ile daha kabullenen, daha dayanıklı, ağırbaşlı, olgun bir kişilik kazanır.

Jyotish, hayatın dört temel alanı ile ilgilenir.

1-Sağlık: Gezegenlere bakarak, bireysel sağlık eğilimleri

2-Dharma: Kişisel görev ve sorumluluklar

3-Ruhsal ilişkiler: Kaza ve kader

4-Yaşam Tarzı: Çevresel ve mevsimsel rutinler

Bu başlangıç ile Jyotishvedik astroloji konusunda sizlere bilgi aktarmaya devam edeceğim, önümüzdeki sayıdan itibaren kedilerinizin gezegen bağlantıları ve kaderleri hakkında yazacağım.

Eğer kedinizin doğum tarihi yada evinize geldiği tarihi(ay, gün, yıl olarak) ve ismini yazarsanız, jyotish değerlendirmelerini yapmaya çalışacağız.

Sağlıklı, huzurlu güzel günler dilerim. 

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER