Kedi Karma Aşı – Dr. Tarkan Özçetin

Kedi Karma Aşı – Dr. Tarkan Özçetin

Karma aşı; 2 aylık olan ve 1 kilogramın üstündeki her sağlıklı minik kediye mutlaka uygulanması gereken ilk aşıdır. Aşı Feline Parvo Virüs, Feline Herpes Virüs-1, Felin Calici Virüs etkenlerini içerir.

Veteriner hekim olarak, evcil dostunuza yapılan ilk doz karma aşıdan 21 gün sonra 2. dozun uygulanmasını, 16 haftalık yaşa geldiğinde ise 3. doz aşının yapılmasını ve sonrasında 1 yaşını geçen her yaş grubundan kedilere yılda 1 kez tekrarlanmasını önemle tavsiye etmekteyim. Karma aşı aşağıda kısaca anlattığımız hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar.

Kedi Panlökopeni: 
Feline Panleukopenia, Kedi enfeksiyoz enterit, Kedi Parvo viral enterit ve Kedi Kanlı ishal olarak da bilinen hastalık kedilerde iştahsızlık, kusma, kanlı ishal ile seyreder ve sıklıkla ölüme neden olur. Aşılama, çok bulaşıcı ve uzun süre dış ortamda canlı kalabilen virüse son derece etkilidir ve özellikle kedinizin enfeksiyona karşı korunmasında kritik bir role sahiptir.

Kedi Herpes Virüs Enfeksiyonu: Feline viral rhinotracheitis, Kedi Nezlesi, Kedi Gribi olarak da bilinen hastalık hapşırma, burun ve göz akıntısı, konjonktivit gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık çok bulaşıcıdır ve hafif belirtilerden ileri derecede zatürre ve ölüme kadar gidebilen komplikasyonlara neden olabilir. Aşılama hastalığa karşı %100 etkin bir koruma sağlamamakla beraber hastalığın hafif atlatılmasında ve ciddi boyutlara ulaşmasına engel olacaktır.

Kedi Calicivirus Enfeksiyonu: Feline Caliciviru, kedilerin Viral Solunum Yolu Enfeksiyonu olarak da bilinen rahatsızlığın ilk belirtileri iştahsızlık ve yüksek ateştir. Ağız mukozasında özellikle dil, damakta görülen ülseratif lezyonlar ve diş eti iltihaplanmaları tipiktir. Hastalık burun akıntısı, konjonktivit, hapşırma gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri göstermekle beraber bunlar olmaksızın poliartirit ve nefrite kadar varan sistematik problemlere ve ölüme neden olabilir.

8 haftalık yaştan itibaren 3 kez uygulanacak aşılama ile bir çok hastalığın ciddi sonuçlar doğurmasını engelleyecek etkin bir koruma sağlanır.

Kedici sevgi ve saygılarımla..

10/05/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Kediler Alemi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER