YENİLER >

Araştırma: Kediler Bedava Yemeği Tercih Eden Tek Tür!

Araştırma: Kediler Bedava Yemeği Tercih Eden Tek Tür!

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, seçim şansı verildiğinde evcil kedilerin emek vererek mamaya ulaşmak yerine bedava mamayı tercih ettiğini öne sürdü.

Araştırmadaki bulgular bazı kediciler için sürpriz olmayabilir. Ancak kuşlar ve kemirgenler gibi pek çok hayvan, yemek bulmak için uğraşmayı tercih ediyor. Bu yüzden kedi davranışı uzmanları, araştırmanın sonucu karşısında şaşırdıklarını belirtti.

8 KEDİ BEDAVA MAMAYI TERCİH ETTİ

Araştırma ekibi, 17 kedinin karşısına bir oyuncağın içerisinde uğraşla kazanılan mama ve bir tabakta kolayca ulaşılabilen mama koydu. Independent Türkçe'de yer alan haberde kedilerden 4'ünün oyuncağı seçtiği görülürken, 8 kedi bedava mamayı tercih etti. Beş kedininse, oyuncakla "zayıf" şekilde ilgilendiği açıklandı.

Bilim insanları, araştırmadaki kedilerin ne kadar hareket ettiğini de gözlemledi. Hakemli bilimsel dergi Animal Cognition'da yayımlanan bulgular, daha aktif kedilerin bile bedava mamayı tercih ettiğini gösterdi.

Araştırmanın başyazarı Mikel Delgado: “Yapılan pek çok araştırma kuşlar, kemirgenler, kurtlar, primatlar ve hatta zürafalar dahil çoğu hayvanın, yiyecek için çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor. Kediler, şaşırtıcı bir şekilde bu davranışı tercih etmeyen tek tür olarak görünüyor. Öte yandan, kedilerin neden bedava mamayı seçtiği bilinmiyor.”

Keditörün Önerisi

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kediler Alemi

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER