Her Hafta Bir Kedi 'Balinese'

Her Hafta Bir Kedi 'Balinese'

Siyam kedilerine benzerliği ile bilinen Balinese kedileri güzel parlak gözleri, enerjik yapısı, oyunculuğu ve yumuşacık uzun tüyleriyle ilgi çekmektedir. Bali her ne kadar Endonezya’da konumlanan bir ada olsa da Balinese kedileri Endonezyalı değil, Taylandlıdır.

Adını, geçmişte Bali tapınaklarında görkemli danslar gerçekleştiren dansçılardan almıştır. Kedi yetiştiricileri, Balinese kedilerin güzelliğini yansıtması amacıyla Bali dansçılarıyla bağdaştırmıştır. Siyam kedisine benzerliği ile bilinse de, siyam kedileri ile uzun tüylü bir kedi ırkının çiftleşmesi sonucunda farklı bir tür olarak ortaya çıkmıştır.

Balinese Kedilerinin Karakter Özellikleri;

Balinese kedileri ilgiye aşık diyebiliriz. Sahibinin yanından bir an olsun ayrılmak istemeyen Balinese kedileri, sizinle uyumak isteyecektir. Konuşmayı çok sever, bu nedenle çok sık miyavlar. Yeni bir insanla tanıştığında onunla adeta sohbet eder.

Pratik zeka, çevik ve atletik yapılarıyla onlara oynatabileceğiniz her türlü oyunun başarıyla üstesinden gelebilirler. Onlarla oynayacağınız zeka oyunlarına bayılırlar. Bir kedi ne kadar sosyal olabilirse, Balinese kedileri o kadar sosyaldir. Sosyal, canlı, enerjik ve sevecen yapılarıyla bilinirler. Diğer kedilere karşı sosyal ve arkadaş canlısıdır.

Balinese Kedilerinin Fiziksel Özellikleri;

Uzun yumuşak tüyleri en güzel fiziksel özellikleri arasındadır. Balinese kedileri 2,5 - 5 kilo arasında değişik gösterir. Gözleri soluk mavi, safir mavisi ya da menekşe mavisi renklerindedir.

Bu türde olan kedilerin renkleri, 4 haftanın sonunda tamamen belli olmaktadır. İlk doğduklarında beyaz veya krem renkte doğan Balinese, kademeli olarak renk değişimi gösterir. Uzun ve güzel kuyrukları tüylü bir yapıdadır.

Balinese Kedilerinin Bakımı;

Özel bir bakım gerektirmeyen bu türde olan kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Balinese kedilerinin tüyleri uzun olduğu için düzenli tarama önemlidir. En az haftada iki kez uzun tüylerinin taranması gerekmektedir. İlgiye çok ihtiyaç duyan bu kediler için oyun arkadaşı olmanız, ona sıkça vakit ayırmanız önemlidir. Düzenli veteriner kontrollerini yaptırmalı, ağız ve diş sağlığı için hekiminizden yardım almalısınız. Balinese kedilerinin ömürleri, 13-15 yıl arasında bilinmektedir.

04/08/2021

Keditörün Önerisi

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kediler Alemi

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...

Renge Göre Kedi İsimleri

11.11.2021

Renge göre kedi isimlerini siyah, beyaz ve smokin olarak ayırdık. Bu renkte bir kedi ile ...

Kediler Neden Mırlar?

09.02.2022

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER