Boğaziçi Üniversitesi’nin 20 Yıllık Barınağından Geriye Koskoca Bir Dram Kaldı - Seda Tuncel

Boğaziçi Üniversitesi’nin 20 Yıllık Barınağından Geriye Koskoca Bir Dram Kaldı - Seda Tuncel

Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Barınma Merkezi’nin (BUPaws), gönüllülerin itirazlarına rağmen taşındı. Aceleyle taşınan içinde hasta ve yaşlı hayvanların da bulunduğu 70 köpek, uygun zemin hazırlanmadığı için yağan yağmur nedeniyle çamur içinde ve soğukta kaldı.

Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Barınma Merkezi’ne, 15 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı talimatıyla başka bir alana taşınması nedeniyle üniversite yönetimi tarafından el koyulmuştu. 26 Mart'ta ise polisler, hayvan barınma merkezine yıkım için iş makineleriyle gitti. Çoğu hasta ve yaşlı olan hayvanlar zorla başka bir alana taşındı.

22 yıl önce kurulan ve senelerdir aynı ormanlık bölgede hayvanların yaşam alanı haline gelen Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Barınma Merkezi’ndeki 70 köpek apar topar, yaşamaları için uygun alan yaratılmadan bölgeden taşındı.

Kedici Dergisi’ne bilgi veren BuPaws gönüllüleri, güvenlik tarafından sert müdahaleyle barınağın dışına çıkarıldıklarını, hayvanların tedavisi için bile içeriye girilmesine izin verilmediğini aktardı.

Ayrıca açıklamada bulunan BuPaws gönüllüsü: “Barınma merkezinden eşyaları, engelli hayvanların yürüteçlerini, mama kaplarını bile alamadık. Dozerlerle girip alanı yıktılar. Taşınan hayvanlardan 10 yaşının üstündeki kedimiz Patates hastalandı. Bu süreçte ani yer değişikliğinden strese girdi ve çoğu hayvanın bağışıklığı düştü. Köpeğimiz Paşa ise yeni alana taşındığı günden beri mama yemiyordu. Hastalandı, bugün kaybettik. Biz BuPaws gönüllüleri olarak taşınmaya direnmiyoruz. Sadece bu soğuk havada onlarca hayvan için şartların iyileştirilmesini, barınma alanlarının düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi.

31/03/2023

Keditörün Önerisi

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kediler Alemi

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...