Kedilerde Aşının Önemi

Kedilerde Aşının Önemi

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona göre davranmalısınız. Bu büyük sevginizi onların ömürlerini uzatmak, onları mutlu etmek için kullanmalı ve onların bakımlarını aksatmamalısınız. Peki, aynı evi paylaştığınız dostlarınız için aşılama önemli midir?

Kediniz veteriner ziyaretlerinden hoşlanmıyor olabilir. Bu ziyaretler onu strese sokuyor ancak sağlık kontrollerini rutin şekilde yerine getirdiğinizde veteriner korkusunda azalma olabilir. Aşılar henüz net bir tedavisi bulunmayan viral hastalıklara karşı kedi ve köpeklerin bağışıklığını güçlendirerek bu virüsler ile karşılaştıklarında hastalığa direnç göstermelerini sağlayan enjeksiyon tipi uygulamalardır.

Kedinizin uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını istiyorsanız veteriner kontrolünde aşılarını düzenli yaptırmanız gerekmektedir.

Bu virüslerin birçoğu bulaşıcı ve dirençli tiptedir. Kedilerin herhangi bir yolla vücutlarına girebilmeleri halinde aşı uygulamaları tam değilse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi sebep olabilir. Aşılama basit bir mantık üzerine çalışır. Aşılama gerektiren virüslerin birçoğu ölümcüldür. Neredeyse hiçbirinin bilinen bir tedavisi bulunmaz. Bu nedenle kediler aşılama gerektiren virüslerle karşılaştıklarında sadece semptom giderici ve bağışıklık güçlendirici bir hayatta tutma tedavisi uygulanabilir.

Kesin bir tedavisi olmayan tüm tehlikeli hastalıklar için tıpkı bizler gibi kedilerinde aşılanarak riski azaltılmalıdır. Aşılama kediniz için en az beslenme kadar önemli bir unsurdur.

30/05/2022

Keditörün Önerisi

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kediler Alemi

Kediler ve Çizikler

04.02.2023

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Kediler Neden Tırmalar?

09.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kedilerde Pika Sendromu

12.01.2023

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde ...