YENİLER >

Kedilerde Tüy Bakım Eğitimi - Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Tüy Bakım Eğitimi - Dr. Tarkan Özçetin

İlk bakışta tüy bakımının eğitimi olur mu diye düşünmeyin. Bir kediye hele uzun tüylü ise öğretilmesi gereken en önemli şey tüylerinin taranmasıdır. Kediler genellikle kendi kendilerine yeten hayvanlar olarak bilinmesine rağmen tüylerinin bakımları için bizim yardımımıza ihtiyaçları vardır. Ancak çoğu kedicinin bildiği gibi kediler vücutlarının bazı bölgelerinin ellenmesinden bile hoşlanmazlar. Biz bırakın severek okşamayı, kedimizin tamamı tüylerle kaplı tüm vücudunu fırçalamamıza alıştırmak zorundayız. Ama neden diye soracak olursanız gereklilikleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Tüyleri belli oranda dökülen kedimizde bunlar fırçalanarak uzaklaştırılmaz ise kendini yalama sonucu yutulacak ve midede tüy yumaklarına (hair ball) neden olacaktır. Bu durum en basiti kusmadan, operatif müdahale gerektirecek komplikasyonlara kadar problemlere sebep olabilir.

2. Özellikle uzun ve orta uzunluktaki kedi cinsleri taranmazlar ise tüyleri keçeleşecektir. Sonrasında açılması ve temizlenmesi çok zahmetli olan bu keçeler kedimizin derisinin hava almasını engelleyecek ve birçok deri problemine zemin hazırlayacaktır. Bu durumun düzeltilmesi için tüylerinin tamamının traş edilmesi gerekecektir. Birçok kedi bu işlem için senede birkaç kez gereksiz yere genel anestezi almaktadır.

3. Fırçalayarak kedimizin tüylerinin ve tüm vücudunun temizliğini de yapmış oluruz. Bu şekilde bizim çok önermediğimiz, onların da hiç sevmedikleri yıkanmalarına gerek kalmayacaktır.

4. Bu işlemle ölü tüyler uzaklaştırıldığı ve tüy diplerine masaj yapılarak tüy dökülmesi azaltıldığı için evimizin ve bizim daha az tüye maruz kalmamız sağlanmış olur.

5. Düzenli olarak tüy bakımını yaparsanız kedimizin derisinde veya vücudundaki olası problemleri de zamanında fark edersiniz. Erken teşhis her zaman için faydalıdır.

6. Son olarak başlangıçta uyum sorunu yaşanacak olsa da kedimizle yakınlaşmamızı kolaylaştıracak, aramızda oluşan iletişimi güçlendirecek ve onun bundan zevk almasını sağlayacaktır.

Yukarıda anlattıklarımız sizi bu işlemi yapmaya ikna ettiyse sırada kedimiz var. İşin zor kısmı şimdi başlıyor. Öncelikle kedimizi fırçalamaya küçük yaşta başlamalıyız. Hatta evimize geldiği ilk günden itibaren, kaç haftalık olursa olsun bu işleme alıştırmakta büyük fayda var. Bunun için doktorunuz veya pet shoplar kedinizin tüyleri için en uygun fırçayı size önerecektir. Fırçalarken canını acıtmamaya ve mümkün olduğunca yavaş hareket etmeye özen gösterin. Kedinizin yaşı ilerledikçe başarı şansınız azalacaktır. Bu işlemi günde en az 2-3 kez sıkılmasına fırsat vermeden kısa aralıklarla yapmalıyız. Eğer kuyruğunu hızla ve ritmik olarak sallamaya başlarsa mola zamanı geldi demektir. Onu bir şeye alıştırırken çok sabırlı olmalı ve nefret ettirmemeliyiz. Yoksa kaş yapalım derken o bizim gözümüzü çıkarır (tamam abarttım ama en azından tırmalar). Ve sonsuza kadar tüylerini bir daha bize elletmez. Uslu durduğu zamanlar da kedimize çok sevdiği bir yiyeceği ödül olarak vermelisiniz. Kediler köpekler gibi asla aferin ile yetinmezler. Fırçalamayı vücudun tümüne uygulamalıyız. En sık yapılan hata sadece sırt bölgesinin taranması, diğer yerlerin birazda zorluğundan dolayı es geçilmesidir.

Özellikle uzun tüylü kediler önerdiğimiz şekilde taranmazlar ise, çok kısa süre içinde tüyleri keçeleşir. Keçeler özellikle kulak arkaları, koltuk altları ve karında oluşur. Bunları uzaklaştırmak için kesinlikle makas kullanmayın. Bu yüzden inanılmaz büyüklükte kesiklere yol açabilirsiniz. Yetişkin ve tüy bakım eğitimi almamış kediler için profesyonel destek almak en iyisi.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER