Kedim Çok Isırıyor Ne Yapmalıyım?

Kedim Çok Isırıyor
Ne Yapmalıyım?

Kedim neden ısırıyor? Kediciler tarafından en merak edilen sorulardandır. Avcı yönleri güçlü canlılar olduğu için dişleri de sivridir. Kediler sadece sinirli ve stresliyken ısırmaz. Peki ısırmaması için neler yapabiliriz?

Kedilerin pek çok ısırma nedenleri vardır. Çok sinirlenmeleri veya sizi sevmeleri ısırma sebeplerinden bir kaçı olabilir. Ya da bir oyun olarak görüp asıl amacı can acıtmak olmasa da canınızı acıtabilir.

Kedinizi yavruyken eğitin!


Kediler küçük yaşlarda pek çok alışkanlık kazanabilirler. Kediler insanların ellerini ısırılacak ve tırmalanacak bir oyuncak olarak görüyorlarsa bu durum sıklıkla kedicilerin suçudur. 
Yavru kediler küçükken ısırır ve tırmalarlarsa bu insanları pek etkilemez. Bu sebeple kediciler ellerinin ısırılmasını ya da ellerine saldırılmasını başlarda önemsemezler. Ancak yavru bir kedi büyüdüğünde bunu alışkanlık edindiği için devam ettirme eğiliminde olacaktır. Bu durumda can acıtıcı olabilir.

Aşk ısırıkları

Eğer kediniz çok zeki ise, sevgisini göstermek için acıtmayan tatlı aşk ısırıkları kullanabilir. Araştırmalar, kedilerin bu nazik aşk ısırıklarını yavru kedi günlerini anımsatan bir jest olarak kullandığını, anneleri tarafından tımar edilirken maruz kaldıkları yalama ve hafif ısırıkları bir sevgi ifadesi olarak kullandığını gösteriyor.

Ne yapmalıyım?

Asla kedinize bağırmayın ve vurmayın. Bu sadece ona korkmayı öğretecektir. Kediniz sizi ısırır ya da tırmalarsa ‘’Ah!’’ yada ‘’Hayır!’’ demeyi deneyin ve ardından kedinizden uzaklaşın. Bu kediler için oldukça eğitici bir kınama şeklidir. Uyarı sinyalleri tanımayı öğrenin 5 dakikalık bir okşama seansından sonra sizi ısırıyorsa onu zorlamayın ve seansı 3 dakikada limitleyin. Kedinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Onu sevdikten sonra ona lezzetli bir ödül maması verin. Böylece sevilmeyi daima pozitif bir konu olarak algılayacaktır. Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında sizi ısırıyorsa size limiti aştığınızı söylemeye çalışıyor olabilir. Sevilmekten yorulmuş olabilir ya da hassas bir noktasına dokunmuş olabilirsiniz, uzaklaşmanız en iyisi olacaktır.

20/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Alemi

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...