YENİLER >

Kedim Çok Isırıyor Ne Yapmalıyım?

Kedim Çok Isırıyor
Ne Yapmalıyım?

Kedim neden ısırıyor? Kediciler tarafından en merak edilen sorulardandır. Avcı yönleri güçlü canlılar olduğu için dişleri de sivridir. Kediler sadece sinirli ve stresliyken ısırmaz. Peki ısırmaması için neler yapabiliriz?

Kedilerin pek çok ısırma nedenleri vardır. Çok sinirlenmeleri veya sizi sevmeleri ısırma sebeplerinden bir kaçı olabilir. Ya da bir oyun olarak görüp asıl amacı can acıtmak olmasa da canınızı acıtabilir.

Kedinizi yavruyken eğitin!


Kediler küçük yaşlarda pek çok alışkanlık kazanabilirler. Kediler insanların ellerini ısırılacak ve tırmalanacak bir oyuncak olarak görüyorlarsa bu durum sıklıkla kedicilerin suçudur. 
Yavru kediler küçükken ısırır ve tırmalarlarsa bu insanları pek etkilemez. Bu sebeple kediciler ellerinin ısırılmasını ya da ellerine saldırılmasını başlarda önemsemezler. Ancak yavru bir kedi büyüdüğünde bunu alışkanlık edindiği için devam ettirme eğiliminde olacaktır. Bu durumda can acıtıcı olabilir.

Aşk ısırıkları

Eğer kediniz çok zeki ise, sevgisini göstermek için acıtmayan tatlı aşk ısırıkları kullanabilir. Araştırmalar, kedilerin bu nazik aşk ısırıklarını yavru kedi günlerini anımsatan bir jest olarak kullandığını, anneleri tarafından tımar edilirken maruz kaldıkları yalama ve hafif ısırıkları bir sevgi ifadesi olarak kullandığını gösteriyor.

Ne yapmalıyım?

Asla kedinize bağırmayın ve vurmayın. Bu sadece ona korkmayı öğretecektir. Kediniz sizi ısırır ya da tırmalarsa ‘’Ah!’’ yada ‘’Hayır!’’ demeyi deneyin ve ardından kedinizden uzaklaşın. Bu kediler için oldukça eğitici bir kınama şeklidir. Uyarı sinyalleri tanımayı öğrenin 5 dakikalık bir okşama seansından sonra sizi ısırıyorsa onu zorlamayın ve seansı 3 dakikada limitleyin. Kedinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Onu sevdikten sonra ona lezzetli bir ödül maması verin. Böylece sevilmeyi daima pozitif bir konu olarak algılayacaktır. Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında sizi ısırıyorsa size limiti aştığınızı söylemeye çalışıyor olabilir. Sevilmekten yorulmuş olabilir ya da hassas bir noktasına dokunmuş olabilirsiniz, uzaklaşmanız en iyisi olacaktır.

Keditörün Önerisi

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kediler Alemi

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER