Kediler Birlikte Yaşamayı Nasıl Öğrendi?

Kediler Birlikte Yaşamayı Nasıl Öğrendi?

Kediler, hayatı kendi kullarına göre yaşamakla ünlüdür. Yeni bir araştırmaya göre, biyolojik ve evrimsel faktörler, kedilerin birlikte yaşamasını ve neden bazılarının diğerlerinden daha iyi olduğunu açıklayabilir.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırmada, Japonya’daki Azabu Üniversitesi’ndeki bilim insanları, kedilerin hormonlarının ve bağırsak mikro biyomlarının, kedigillerin yalnızlığa yatkın olmalarına rağmen birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve birlikte yaşadıklarını etkileyebileceğini öne sürüyorlar.

Örneğin, araştırmacılar, saldırganlıkla ilişkili iki hormon olan kortizol ve testosteron düzeylerinin düşük olduğu kedilerin diğer kedilerle daha sık yer ve yiyecek paylaştığını buldu. Daha fazla testosteron ve korizole sahip olanların diğer kedigillerle etkileşime girme olasılığı daha düşüktü.

Köpekler de dahil olmak üzere diğer türlede oksitosin, bireylerin bağ kurmasına ve gruplar oluşturmasına yardımcı olur. Ancak araştırmacılar, kedilerin birbirine sıkı sıkıya bağlı gruplar oluşturamayabileceğini düşünüyor çünkü her kedi diğerini yabancı olarak görüyor.

Oksitosin gözlemi, hormonların tüm türleri aynı şekilde etkilemeyebileceğini de öne sürüyor.

Bilim insanları, evcil kedilerin kendi kendilerini evcilleştirdiklerinde birlikte yaşama yeteneklerini geliştirmiş olabileceklerini düşünüyorlar. İnsanlardan yiyecek almak anlamına geliyorsa, diğer kedigillere tahammül etmek buna değerdi.

Önceki araştırmalar bu fikri desteklemektedir. Bir çalışma, Avrupa yaban kedilerinin vahşi kedilerden daha yüksek kortizon seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmaya dahil olmayan Derby Üniversitesi’nde bir kedi uzmanı ve kıdemli öğretim görevlisi olan Maren Huck, NBC News’e bulguların kedilerin diğer evcil hayvanlar kadar sosyal eğilimli olmadığı gerçeğinin altını çizdiğini söyledi.

Yine de Huck, kedilerin başkalarının arkadaşlığına tahammül edebildiğini ve hatta onlardan zevk alabildiklerini belirtti. Ancak tek başlarına mı yoksa başkalarıyla birlikte mi daha iyi gelişecekleri temel olarak doğalarına bağlıdır.

08/07/2023

Keditörün Önerisi

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

Kediler Alemi

Kedilerin Ruh Halleri

10.09.2022

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

GÜZEL TÜYLERİN SIRRI

31.07.2023

Sfenks ırkı kediler hariç diğer tüm kedi ırklarında az ya da çok miktarda bulunan tüyler, ...

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...